הרב שמואל אליהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מכתב תמיכה ברב אליהו: "צה"ל חשוב - אך התורה יותר"

יותר מ-1,800 מבני ובנות הציונות הדתית חתמו על מכתב תמיכה ברב העיר צפת, שקרא לפיטורי הרמטכ"ל על רקע סערת שירות הנשים בצה"ל. "מחזקים את ידיו מול התקפות התקשורת ופוליטיקאים", נאמר במכתב
אוריה אלקיים
24 בינואר 2018
11:41

לשכת רב העיר צפת, שמואל אליהו, הפיצה היום (רביעי) מכתב תמיכה בו מצד 1,806 "בנים ובנות מהציונות הדתית התמוכים בכבוד התורה" - יותר מ-500 מתוכם מועמדים לשירות צבאי. זאת, על רקע העימות בינו לבין שר הביטחון, אביגדור ליברמן, סביב סוגיית השירות המעורב של נשים וגברים בצה"ל, ולאחר שאליהו קרא לפיטורי הרמטכ"ל גדי איזנקוט.

"אנו, בני ובנות הציונות הדתית, ובתוכם תלמידי ישיבות גבוהות והסדר, מוחים בתוקף על הפגיעה בכבוד הרב ביומיים האחרונים", נכתב בעצומה. "אנו מבקשים לחזק את ידי הרב מול ההתקפות מצד אנשי תקשורת ופוליטיקאים שונים, שמנסים לקבוע על דעת עצמם מה מותר לרב להגיד ומה אסור, וכן פוגעים ברב באמירות חמורות".

עוד נכתב בעצומה כי "צה"ל חשוב לנו. אנו רואים בו חלק חשוב ומרכזי מגאולת עם ישראל והשיבה לארץ הקודש. זאת הסיבה שבני הציונות הדתית נמצאים תמיד במקומות הגבוהים ברשימת המתגייסים לצה"ל, ואת חייליהם ניתן למצוא בסיירות הכי מובחרות בצבא. אבל גם ההלכה, רוח התורה והרוחניות חשובה לנו לא פחות מכך, ואפילו יותר".

התומכים הביעו תקווה במכתב כי הרב "ימשיך להגיד את דעתו התורנית וההלכתית הברורה, ללא שום מורא ופחד. אנו יודעים שהדברים אותם אומר הרב נאמרים אחרי ברור לעומק של ההלכה והם לא דברים שנאמרים סתם כך ללא מחשבה. וכן מאחלים לרב עוד שנים רבות של בריאות איתנה, של הפצת תורה והעמדת תלמידים שהולכים בדרכו של הרב".

שילה זוהר, שמיניסט שחתם על המכתב, סיפר: "אנחנו רוצים להתגייס. כל אחד מהחבר'ה מנסה להתקבל ליחידות כמה שיותר מובחרות. אבל ההשוואה של מי שהיה סגן הרמטכ"ל לתקופת השואה והאמירה של הרמטכ"ל בעצמו נגד הבא להורגך השכם להורגו מוציא לנו את האנרגיות להלחם".

דוד ליקסינברג, שחתם גם הוא על המכתב, אמר: "אני לא רוצה לרוץ לקרב אחרי מי שלא רוצה להכריע, אחרי מי שלא נותן גיבוי לחיילים שלו, אלא שוכר עו"ד בשביל לדפוק אותם".

מארגני מכתב התמיכה מסרו כי "מי שנלחם על חופש הביטוי של (יהונתן) גפן לא יכול להשלים עם השתקה לרבנים". בלשכת הרב אליהו טוענים כי מתרחבת תמיכת הרבנים מכל גווני הציבור הדתי, בינהם: הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף; רב העיר ירושלים, הרב אריה שטרן; רב העיר חברון לשעבר הרב דב ליאור; ראש ישיבת ההסדר בשדרות, הרב דוד פנדל; וראש ישיבת ההסדר בדימונה, הרב דוד תורג'מן . "התמיכה מעידה שאין פה עניין של הרב אליהו אלא של עניין הרבה יותר רחב ועמוק, חייבים לחשב מסלול מחדש, נמסר מהלשכה.

הרב מאיר מזוז, ראש ישיבת כיסא רחמים, אשר נמצא כעת הטיפולים רפואיים והצטרף אמש לתמיכה, ביקש למסור כי "דברי הרב אליהו אינם צריכים חיזוק, דברים אמיתיים. אסור לשתוק על דברים שמחריבים את צה"ל ואת העם",