נתניהו ומרקל, היום
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

נתניהו נפגש עם מנהיגים בנושא הסכם הגרעין: "מבינים את דאגותינו"

רה"מ מעוניין לנצל את השתתפותו בכנס הכלכלי בדאבוס על מנת לשכנע בעיקר את מנהיגי מדינות אירופה לתקן את ההסכם "כדי למנוע התגרענות של איראן"
שאול אמסטרדמסקי וגילי כהן
24 בינואר 2018
17:27

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (רביעי) עם כמה מנהיגים ודן עמם בנושאים שונים, כאשר הנושא המרכזי שעמד על הפרק היה הסכם הגרעין עם איראן. זאת במסגרת הכנס הכלכלי בדאבוס שבו משתתף נתניהו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בדאבוס:


מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בין השאר נפגש נתניהו עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא שווייץ אלן ברסט, ראש ממשלת בלגיה שארל מישל וראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו. ראש הממשלה מעוניין לנצל את ההזדמנות שנוצרה בעקבות הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על התנגדותו להסכם הגרעין במתכונתו הנוכחית, ורוצה לשכנע כעת בעיקר את מנהיגי אירופה לשנות את ההסכם.

לאחר הפגישה עם מרקל אמר נתניהו: "אמרתי לקנצלרית כי להערכתי האופציה היחידה הקיימת כרגע היא להכניס תיקונים אמיתיים, ולא קוסמטיים, שימנעו את ההתגרענות של איראן. היא מבינה את הדאגות שלנו ביחס להסכם הגרעין, אך לא בהכרח מסכימה עם הדרך שבה אנחנו רוצים לטפל בזה".

בהודעה מטעם משרד החוץ הגרמני שהתפרסמה השבוע בנושא אושר כי מתקיים דיאלוג עם איראן אך בסוגיות שאינן חלק מהסכם הגרעין. ב-11 בינואר הסכימו שרי החוץ של גרמניה, בריטניה וצרפת, ונציג האיחוד האירופי, יחד עם שר החוץ האיראני זריף, לפתוח בדיאלוג שיעסוק "בסוגיות אזוריות". לפי משרד החוץ הגרמני, בשבועות הקרובים ינסו למצוא מסגרת מתאימה לשיחות אלו, במטרה להתחיל את הדיאלוג ללא דיחוי. 

בגרמניה סבורים כי יש לדון בנושאים הקשורים לפעילות האיראנית באזור - אך לא לתקן את הסכם הגרעין. לפי שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל תפקידה של איראן באזור בעייתי - בעיקר בנושא תכנית הטילים הבליסטיים, ויש לטפל בכך אך תוך שמירה על הסכם הגרעין, ומבלי לסכן את הצלחותיו.

טראמפ אמנם אישרר את הסכם הגרעין החודש, אך הבהיר כי לא יעשה זאת שוב אם ההסכם לא יתוקן, והוסיף כי אם לא יושג הסכם המשך עד למועד החידוש הבא בעוד שלושה חודשים, תחדש ארצות הברית את הסנקציות על איראן ובכך תפרוש מהסכם הגרעין.

על עמדת ממשל טראמפ בנושא ההסכם עם איראן חזר סגן הנשיא מייק פנס בעת ביקורו בישראל השבוע. "הנשיא טראמפ קידם לאחרונה עיצומים כלכליים חדשים נגד בכירים איראניים", אמר פנס. "הנשיא הבהיר שזו הפעם האחרונה שארצות הברית מאשרת את ההסכם עם איראן. אם לא יוכנסו בו שינויים משמעותיים, ארצות הברית תיסוג ממנו". סגן הנשיא האמריקני הבטיח כי "ארצות הברית לעולם לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. זו ההבטחה שלי".