מוחמד בן סלמאן
צילום: אי-פי

עידן חדש בממלכה: האיש שמחולל מהפכה בסעודיה

מוחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי, כבר הצהיר שארצו צריכה "לחזור לאסלאם המתון". מאז הוא הספיק להכריז על פתיחת בתי הקולנוע, להתיר לנשים לנהוג - וזו רק ההתחלה. צפו בכתבה
רועי קייס
24 בינואר 2018
18:56

בסעודיה מתחוללת מהפכה, אך לא מסוג המהפכות שנראו בשנים האחרונות במדינות מוסלמיות כמו מצרים, לוב ותוניסיה. הפעם השינוי מגיע דווקא מצד ההנהגה, ועל כך אחראי אדם אחד - יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, הידוע גם כ-MBS.

בן סלמאן, שעתיד להיות המלך הראשון מדור הנכדים של בית סעוד, הביא עמו רוח חדשה, צעירה ורעננה בין השאר בשל גילו הצעיר - רק בן 32. באוקטובר 2017 הוא יצא בהצהרה יוצאת דופן: "30 שנה התנהלו באופן לא נורמלי. עכשיו עלינו לשוב לאסלאם המתון".

יורש העצר הסעודי לא הסתפק רק בהצהרות. בתקופה האחרונה הוא מוביל שורה של רפורמות בסעודיה בעיקר בכלכלה, אך גם בתחום החברתי עם דגש על שיפור במעמד האישה.

במשך שנים נחשבו הנשים בסעודיה למדוכאות ומשוללות זכויות. תחת הנהגתו של בן סלמאן, בשנה האחרונה הותר לנשים בסעודיה לנהוג, להיכנס למשחקי כדורגל ובפברואר 2017 התמנתה לראשונה אישה לנהל את הבורסה המקומית. כל זאת כחלק מהרצון לשפר את תדמיתה של סעודיה במערב ביחס למדינות אחרות במרחב, והצורך להיות קשובים לרחשי לב הציבור אחרי "האביב הערבי".