ניצב רוני ריטמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המפכ"ל ניסה להשאיר את ריטמן כראש להב 433

ארדן והפרקליטות הבהירו לאלשיך שהקצין הבכיר לא יוכל להישאר בתפקיד, וכי יהיה צורך בהליך משמעתי בעקבות התלונות נגדו. זאת למרות ההודעה של ריטמן על פרישתו המוקדמת
תמר אלמוג ורועי ינובסקי
24 בינואר 2018
21:30

פכ"ל המשטרה רוני אלשיך תכנן להסתפק בלרשום לניצב רוני ריטמן הערת מפקד בעקבות התלונות על הטרדות מיניות נגד הקצין, ולהשאירו בתפקידו כראש יחידת להב 433, כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. עם זאת, לאלשיך הובהר מצד הפרקליטות כי לא ניתן להתעלם מהביקורת נגד ריטמן, וכי יהיה עליו לנקוט צעד משמעתי.

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר במהלך דיונים בנושא כי ריטמן לא יוכל להישאר בתפקידו כראש להב 433, וכי מעבר להדחה יש לנקוט גם בהליך פיקודי משמעתי. גורמים המעורים בתיק אומרים כי הליך משמעתי יתקיים והמשטרה תודיע על כך לבג"ץ, ולריטמן תירשם גם נזיפה - למרות שהקצין הודיע אתמול על פרישתו המוקדמת.

המתלוננת נגד ריטמן איימה לעתור לבג"ץ אם הקצין הבכיר יישאר במשטרה. העתירה של צ' תאפשר את מחדש את פתיחת התיק נגד ריטמן ואת האפשרות שיועמד מחדש לדין פלילי.

פרקליטה של צ', עו"ד חי בר-אל, התראיין הבוקר לכאן רשת ב' ואמר כי עורכי הדין של ריטמן איימו על ויינשטיין שיסגור את התיק הפלילי, אחרת "תיפתח תיבת פנדורה". לדברי עו"ד בר-אל, "ריטמן לא היה מתקבל היום למשטרה עם תיק כזה מאחוריו. אין לו קיום במשטרה ואם ימשיך שם, נעתור לבג"ץ. הוא לא יקודם ולא יישאר במשטרה".

על פי תלונתה של צ', ריטמן הטריד אותה מספר פעמים מילולית ופיזית. באחת הפעמים, עת שיצאו מאירוע משטרתי, היה ריטמן בגילופין, משך את ידה של צ' וניסה לנשקה. במח"ש המליצו להעמיד את ריטמן לדין, אולם היועץ המשפטי דאז יהודה ויינשטיין החליט לסגור את התיק בשל העובדה שחלף זמן רב מאז בוצעו המעשים לכאורה, ואין די ראיות שיאפשרו את העמדתו לדין. 

אתמול ביקש ריטמן ממפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, לפרוש מתפקידו כראש להב 433 לאחר שלוש שנים וחצי בתפקיד. סניגורו של ריטמן, עו"ד ירון לונדון, אמר הבוקר בכאן רשת ב' כי "רוני ריטמן הוא איש מערכת ואדם ערכי שנקלע לסיטואציה הזו. הוא הרגיש שהעניין סביבו נמשך יותר מדי זמן – ולכן החליט לקום כמו קצין וג'נטלמן ולעזוב את התפקיד".