גלעד ארדן ורוני אלשיך (ארכיון)
יונתן זינדל, פלאש 90

אלשיך: ממש לא טעיתי בהתנהלותי בפרשת רוני ריטמן

המפכ"ל התייחס לפרשה, כשברקע הביקורת על השארתו של מפקד להב 433 בתפקיד, למרות הטענות כי הטריד מינית. השר ארדן: "ההחלטה של ריטמן לפרוש - נכונה"
רועי ינובסקי
25 בינואר 2018
12:14

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, סבור כי לא טעה בהתנהלותו לגבי ניצב רוני ריטמן, שנטען כי הטריד מינית קצינה. אלשיך, שהשתתף הבוקר (חמישי) באירוע החנוכה של משכן חדש ליחידת הפרשים המשטרתית במחוז תל אביב, נשאל אם טעה לאורך הדרך, כשהחליט להשאיר את הניצב בתפקיד מפקד יחידת להב 433, והשיב: "ממש לא".

המשטרה אמורה להודיע היום לבג"ץ על ההחלטה אם להשאיר את ריטמן בתפקיד ועל הצעדים שננקטו נגדו, אך שלשום ביקש ריטמן עצמו מהמפכ"ל לסיים את תפקידו, כדי לא לפגוע בשמה הטוב של המשטרה, כלשונו. עם זאת, ציין כי הוא מבקש להתמנות לתפקיד אחר בשורות הארגון.

"ניתן את התשובה שלנו לבג"ץ ונודיע בצורה מסודרת מה הולך לקרות בעתיד", אמר היום אלשיך על הפרשה. "הודענו – זה פנייתו, זו בקשתו, וכאן אני עוצר. נודיע לבג"ץ, נודיע גם לציבור".

ארדן: "חרד לאמון הציבור המשטרה"

גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שנכח באירוע לצד אלשיך, התייחס לפרשת ריטמן ואמר כי הוא חרד לאמון הציבור במשטרה. "מצד שני אנחנו צריכים שהיחס לקצינים במשטרה, גם בכירים, יהיה הוגן", הדגיש השר הממונה על הארגון.

"אני חושב שההחלטה של ניצב ריטמן הייתה ההחלטה הנכונה. מעבר לכך, המפכ"ל הודיע לבג"ץ כי בימים הקרובים ימסור את החלטתו לגבי צעדים פיקודיים נוספים", המשיך ארדן.

לשאלה אם ריטמן צריך להישאר במשטרה, השיב השר לביטחון הפנים כי "המפכ"ל הוא זה שצריך לחוות את דעתו באיזונים הנדרשים בין הערכים שאנחנו נדרשים להגן עליהם. לאחר שיישמעו הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה - גם אני אוכל להתייחס".

אלשיך ניסה להשאיר את ריטמן בתפקיד ולהסתפק בהערה

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי המפכ"ל אלשיך תכנן להסתפק בהערת מפקד לריטמן, ולהשאירו בתפקיד. אולם, בפרקליטות הבהירו כי לא ניתן יהיה להתעלם מהביקורת נגד הקצין הבכיר, וכי המפכ"ל ייאלץ לנקוט צעד משמעתי נגדו. גם השר ארדן אמר במהלך הדיונים בנושא, כי ריטמן לא יוכל להמשיך בתפקיד מפקד להב 433, וכי מעבר להדחתו נדרש גם צעד משמעתי. על פי גורמים המעורים בתיק, לריטמן תירשם נזפה על אף הודעתו כי יפרוש מהתפקיד.

צ', המתלוננת נגד ריטמן, איימה אתמול כי תעתור לבג"ץ אם הניצב יישאר במשטרה. עתירה כזאת תאפשר לפתוח את פתיחת התיק נגדו מחדש, וכך גם את האפשרות כי יועמד לדין פלילי. "ריטמן לא היה מתקבל היום למשטרה עם תיק כזה מאחוריו", הבהיר עו"ד חי בר-אל, פרקליטה של צ'. "אין לו קיום במשטרה, ואם ימשיך שם – נעתור לבג"ץ". מנגד, סנגורו של ריטמן, עו"ד ירון לונדון, אמר לכאן רשת ב' כי הניצב התנהג "כמו קצין וג'נטלמן" כשבחר לבקש לסיים את תפקידו כמפקד להב 433.