מלך ירדן עבדאללה, בפורום דאבוס
צילום: אי-פי

עבדאללה: "אין תהליך שלום ללא ארצות הברית"

מלך ירדן תקף את ניסיונות הפלסטינים להוציא את האמריקנים מתיווך בתהליך השלום. על אפשרות לפתרון של מדינה אחת אמר כי זה יוביל ל"משטר אפרטהייד שיהווה אתגר לישראל"
גדעון קוץ, ערן זינגר
25 בינואר 2018
14:29

מלך ירדן, עבדאללה, אמר היום (חמישי) בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, שוויץ, כי "לא יהיה תהליך שלום ללא ארצות הברית". עבדאללה אמר את הדברים בעקבות התבטאויות מצד גורמים פלסטיניים, בינהם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לפיהן הרשות לא רואה יותר בארצות הברית מתווכת הוגנת בתהליך השלום עם ישראל.

"אני לא חושב שיש לנו תוכנית ב' בנוגע לתהליך השלום", אמר המלך הירדני. "צריך לחשוב על דרך שבה ישראל תישאר חלק מהתהליך". כשנשאל האם הוא תומך במדינה אחת עם זכויות שוות לפלסטינים, ענה עבדאללה כי "אני לא רואה שזה יקרה. לאור האופי של ישראל ומה שמנהיגותה רוצה, אני לא רואה מדינה אחת שתהיה מקובלת". הוא אמר כי "תכנית של מדינה אחת תוביל למשטר אפרטהייד ותהווה אתגר לישראל עצמה".

עוד הוסיף עבדאללה כי"אנו עדיין מחכים שהאמריקנים יציעו את תוכנית השלום. אני חושב שתכנית שתי המדינות שהצענו זו לא התוכנית שהאמריקנים הציעו". לדבריו, "יש לחכות לתכנית השלום האמריקנית המלאה, לאחר התסכול שיצרה אצל הפלסטינים ההכרה בירושלים כבירת ישראל".

אתמול אמר מלך ירדן לכאן חדשות כי הוא לא מתכוון לפגוש בשולי הוועידה בפורום דאבוס את ראש הממשלה, בנימין נתניהו. עבדאללה אמר כי גם לאחר משבר השגרירות וסערת ירושלים, הוא מעדיף "לראות את חצי הכוס המלאה" ביחסים עם ישראל וחשיבותם גם לפתרון שלום עם הפלסטינים והעולם הערבי, ולמרות ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל שגרמה לתגובות קשות. "אם לצדדים יש רצון טוב, אפשר להתקדם לפתרון גם אחרי ההצהרה", אמר הלך הירדני, שהודה כי הוא מעדיף להישאר אופטימי.

ביום שלישי האחרון אמר גורם רשמי בבית הלבן אמר כי לא נוצר כל קשר בין ארצות הברית לרשות הפלסטינית, מאז הכרזתו של הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ, על ההכרה בירושלים כבירת ישראל בחודש שעבר. הבכיר הביע תקווה כי תוכנית שלום למזרח התיכון תוצג עוד השנה, וכי צוותי הבית הלבן עובדים עליה וטרם יצרו קשר בנושא עם הצדדים. עוד אמר הבכיר האמריקני כי אף מדינה אינה סבורה שניתן להחליף את ארצות הברית כמתווכת בתהליך השלום, לרבות הפלסטינים עצמם.

ביום שני תקפה הרשות הפלסטינית בחריפות את נאומו של סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס בכנסת, בעת ביקורו בישראל, שבו הוא התחייב כי השגרירות האמריקנית תיפתח בירושלים עד סוף שנת 2019. "הנאום היה משיחי, מסע צלב. זו מתנה לקיצונים", האשים בכיר ברשות, סאיב עריקאת.

ביום ראשון מסר גורם פלסטיני לכאן חדשות, כי אבו מאזן אמר בשבוע שעבר לנשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי, כי ארצות הברית תוכל לחזור לתווך בין ישראל לפלסטינים גם בלי לבטל את ההכרה בירושלים כבירת ישראל. על פי המקור, אבו מאזן הציב שני תנאים לכך. הראשון – הסכמה של ארצות הברית לוותר על מונופול התיווך ולהיות חלק ממסגרת בינלאומית, שתיתן חסות למשא ומתן לצד מצרים וירדן. תנאי נוסף הוא שההכרה האמריקנית האחרונה לא תהיה חלק ממקורות הסמכות של המשא ומתן.