מסגד בעיר העתיקה בירושלים, 2016
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בלחץ הח"כים הערבים: דיון על חוק המואזין נדחה

לחץ החכ"ים נעשה באמצעות המפלגות יהדות התורה וש"ס, שנרתמו לסייע לדחיית ההצעה שמקדמת ישראל ביתנו. אלקין: "מגיעה לאנשים הזכות לישון בלילה"
זאב קם
25 בינואר 2018
14:58

הדיון על חוק המואזין בוועדת החוקה של הכנסת נדחה, ולא יתקיים בשבוע הבא כמתוכנן. זאת, בעקבות לחץ שהפעילו ח"כים ערבים באמצעות המפלגות החרדיות. טרם נקבע מועד חלופי לדיון.

בסמיכות זמנים להתפרעות הח"כים הערבים השבוע במליאת הכנסת בזמן נאום סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס, הוחלט להחזיר את חוק המואזין לסדר יומה של הכנסת לאחר עשרה חודשים שבהם הוקפא. החוק קובע שאין להשמיע קולות מואזין בשעות הלילה המאוחרות.

בימים האחרונים, ח"כים ערבים לחצו על ח"כים חרדים שיסייעו להם בטרפוד החוק. האחרונים מעוניינים לשחזר את היחסים הטובים עם הח"כים הערבים שנפגעו במאבק על חוק המרכולים. מוטיבציה נוספת של החרדים לטרפד את החוק נעוצה בעובדה שהוא מקודם על ידי ישראל ביתנו.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, שיהיה אחראי על יישום החוק אם יעבור, מבקש להכפיל את הקנסות שיוטלו על מפירי החוק. בעוד יוזמי החוק מבקשים להטיל קנס של 5,000 שקלים על הפרה אחת של החוק ועשרת אלפים על כל הפרה נוספת, אלקין מבקש להעלות את הקנס לעשרת אלפים להפרה ראשונה ול-20 אלף מהשנייה ואילך.  

אלקין עצמו אמר היום בראיון לדב גיל-הר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי "גם היום קולות מואזין אסורים לפי תקנות הרעש. החקיקה הנוכחית מנסה מצד אחד להקל עם בתי תפילה בשעות היום. אנחנו רוצים לעשות את האיסור בלילה אפקטיבי שאחרי שישלמו אותו פעם אחת זה יותר לא יקרה". אלקין הוסיף כי "יש הרבה מאוד מדינות, כולל גם באירופה, כולל אפילו בחלק ממדינות האסלאם, שוויתרו על קולות המואזין בגלל התלונות שהיו. מדינת ישראל לא חריגה בהיבט הזה, מגיעה לאנשים הזכות לישון בלילה".