שר הביטחון אביגדור ליברמן

ליברמן: "אבו מאזן הוא מכשול להתפתחות כלכלית פלסטינית"

בראיון מיוחד לחדשות השבוע בכאן 11 תוקף שר הביטחון את יו"ר הרשות הפלסטינית ואומר: "בקהילה העסקית הפלסטינית רוצים שאבו מאזן יעוף"
אמיר בר שלום
26 בינואר 2018
20:28
עודכן ב 21:32

שר הביטחון אביגדור ליברמן תוקף את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בראיון מיוחד ששודר הערב (שישי) בחדשות השבוע בכאן 11 אמר ליברמן כי "מי שמפריע לפיתוח כלכלי ביהודה ושומרון זה קודם כל אבו מאזן. הוא מכשול לשלום. הוא תמיד ימצא תירוץ להתחמק ולהאשים אותנו".

שר הביטחון הוסיף כי כמוהו חושבים גם אנשי עסקים פלסטינים. "כשאני מדבר עם אנשים מהקהילה העסקית הפלסטינית ושואל אותם מה אנחנו יכולים לעשות כדי לעזור לכלכלה הפלסטינית, התשובה היא תמיד ברורה - תעיפו את אבו מאזן. יש שם משטר של דיכוי, משטר של שליט שדואג קודם כל למקורביו", אמר ליברמן בראיון והבהיר כי הוא מתנגד לרעיון של מדינה דו לאומית. "התפיסה שלי היא מדינה יהודית, אני לא דואג לפלסטינים אני דואג ליהודים. המודל שהיום נמצא על השולחן הוא שאנחנו אמורים להקים מדינה הומוגנית פלסטינית, ללא יהודי אחד, ולהפוך אותנו למדינה דו לאומית עם 21% פלסטינים בתוך ישראל. זו תפיסה שאני לא מקבל".

"אני מוטרד שההנהגה הפלסטינית לא למדה לקח ומחפשת תירוץ איך להתחמק מתהליך מדיני. אפשר להיזכר בנשיא בוש – ישב אבו מאזן עם קונדוליסה רייס, עם ציפי לבני ועם אהוד אולמרט, הכל היה מוכן והוא הצליח בשנייה האחרונה להתחמק. אותו דבר קרה בקדנציה של אובמה", אמר ליברמן.

בנושא האיום האיראני והסכם הגרעין גילה ליברמן כי "יש תזוזה אצל מדינות גרמניה, בריטניה וצרפת,  ויש נכונות להתחיל לדבר ולעשות זום יותר מדויק על הכלים שיש לאיראן ועל התוכניות הצבאיות שלה. לפי כל הנתונים, האיראנים ממשיכים בפיתוח תוכניות צבאיות וזה צריך להיכנס לפיקוח בינלאומי". ליברמן התייחס גם לסכנת העימות עם איראן על אדמת סוריה ואמר כי "יש לנו משנה סדורה - לא ניתן לאיראנים להתבסס בסוריה. שמענו גם את הנשיא טראמפ וגם את סגנו שאמרו בצורה ברורה שלא תהיה הארכה מצידה של ארצות הברית להסכם הגרעין עם איראן ושמענו את הרוסים שאמרו שהם נחושים להמשיך בהסכם כמו שהוא".

ליברמן הסביר את מהלכיו בעניין משבר השבת וחוק המרכולים: "אני לא ביקשתי לפתוח חנויות בשבת לא במאה שערים ולא בבני ברק. הדברים שעובדים מזה 15-20 שנה, לבוא ביום אחד ולנסות לסגור אותם זה טירוף. יש פה פרץ של יוזמות חרדיות חד-צדדיות בניגוד להסכם הקואליציוני. אנחנו מנסים להימנע מפיצוצים ומחיכוכים. אנחנו לא מתכוונים לעזוב את הקואליציה, מתכוונים להיות מאופקים, רציניים ופרטנרים, אבל כשמתמרנים אותנו לפינה, לא משאירים לנו שיקול דעת".

ליברמן התייחס גם לסערה האחרונה סביב נושא הפליטים והמשבר עם הרבנים על רקע שירות נשים בצבא. "צריך להוציא את צה"ל מחוץ לוויכוח פוליטי. לא יכול להיות שיבוא הרב אליהו ויגיד שצריך לפטר את הרמטכ"ל, ולמחרת מכיוון אחר לגמרי יבוא עוד מישהו וישווה בין מחבלת פלסטינית לבין אנה פרנק. יש פה ניסיון לפרום את הקונצנזוס הישראלי הרחב ביותר שנקרא צה"ל. צה"ל לא יכול להיות שק חבטות של אף אחד. זה טירוף, זה זילות של השואה. לקחת מחבלת פלסטינית ולעשות השוואה עם אנה פרנק וחנה סנש זה טירוף מוחלט. אסור לעבור פה על סדר היום", אמר שר הביטחון.