צוללת אח"י דקר

הקלטות נדירות: 50 שנה לטביעתה של אח"י דקר

ערן סיקורל, שדודו שמעולם לא הכיר ג'ו נפל בצוללת, מנער את האבק מהקלטות נדירות של קול ישראל, שלא נשמעו מאז אותם ימים של חרדה משפחתית ולאומית בחורף 68
ערן סיקורל
26 בינואר 2018
20:42

היום לפני 50 שנה פילחה הדממה את מכשירי הקשר של חיל הים. הצוללת דקר, שעשתה דרכה מן המספנות בפורתסמות' בריטניה לחיפה, לא יצרה קשר והחשש שמשהו נורא התרחש, החל לקנן במדינה שלמה וב-69 משפחות הצוללנים. קול ישראל היה גוף השידור האלקטרוני היחיד כמעט שהיה אז בסביבה. כתבי החוץ של התחנה סיקרו את מסעה של הצוללת מיציאתה לדרך בבריטניה ועד ההודעה למשפחות מול המיקרופונים, שבניהן אבודים לנצח, אי שם בים התיכון.

בין המשפחות היתה גם משפחתו של ערן סיקורל, ששכלה את דודו ג'ו יוסף להב סיקורל. הקולות שהוא מביא בהסכת, "שעה בינלאומית היסטורית" הם הפסקול שליווה משפחה ומדינה בימים של טירוף וחרדה. הוא כולל קולות נדירים מעשרת ימי החיפושים, שלא שודרו מאז 1968. בין ההקלטות דיווחו של ערן שורר, אז שליח קול ישראל שהיה אמור להיות נלווה למסעה של הדקר ארצה. שורר אכן יצא למסע, אך עזב את הצוללת בחניית בינים בגיברלטר וכך ניצלו חייו.

עשרה ימים רצופים נמשכו החיפושים בתנאי מזג אוויר חורפי סוער, בהשתתפות ספינות הטילים של חיל הים, אך ב-4 בפברואר, באור אחרון, הוחלט על הפסקת חיפושים, והצוללת על צוותה הוכרזה כאבודה", נכתב בדו"ח החקירה שהוצג למשפחות ב-2015. "משפחות אנשי הדקר נאספו בבסיס חיל הים בבת גלים, שם נמסרה להם ההודעה הקשה על ידי שר הביטחון משה דיין, הרמטכ"ל חיים בר לב ומפקד חיל הים האלוף שלמה אראל". הקלטה נדירה של אותו מפגש מובאת גם היא בפודקאסט.


בתום שנים של חיפושים, ב-28 במאי 1999, 31 שנים וארבעה חודשים לאחר היעלמה, מצאה אוניית החיפוש של חברת נאוטיקוס את שרידיה של "דקר" בעומק 3 ק"מ על הנתיב לחיפה, במרחק 485 ק"מ מן היעד.

גם היום, 50 שנה לאחר שטבעה, נותרו עוד לא מעט סימני שאלה באשר לנסיבות הטביעה. החוקרים מעריכים כי אפשר שכשל טכני שהוביל לאובדן שליטה עד למגע עם הקרקעית בעומק של 3,000 מטר. אפשרות נוספת שנבדקה היא פגיעה באותו לילה סוער של ינואר עם קרש או כלי שיט אחר בתורן העליון של הצוללת, שגרמה לחדירת מים לצוללת. חיל הים שלל אפשרות שכלי שיט סובייטי פגע בצוללת.