יהונתן גפן
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

יהונתן גפן התנצל: "לא הייתי צריך להשוות בין תמימי לאנה פרנק"

אחרי הסערה שעוררו דבריו, הזמר והמשורר התנצל במהלך הופעה בפתח תקווה: "ניסיתי להסביר שגם לפלסטינים יש גיבורים". ליברמן הגיב: "מודה ועוזב ירוחם"
שני נחשוני ורועי שרון
28 בינואר 2018
09:28

הזמר והמשורר יהונתן גפן התנצל אמש (שבת) על ההשוואה שערך בין הפלסטינית עאהד תמימי לבין אנה פרנק וחנה סנש, שעוררה סערה בשבוע שעבר. "לא הייתי צריך לעשות את ההשוואה", אמר גפן. בתגובה, מסר שר הביטחון אביגדור ליברמן, שדרש להפסיק ולהשמיע את שיריו של גפן: "מודה ועוזב ירוחם".

האזינו למתקפה של ליברמן נגד גפן בכאן רשת ב':

ההתנצלות הגיעה במהלך הופעה שקיים גפן בפתח תקווה. הוא פנה לקהל ואמר: "המטרה שלי הייתה להגיד שכמו שלנו יש את הגיבורים שלנו, כך גם לפלסטינים יש את גיבורי התרבות שלהם. זו הייתה טעות ואני מתנצל".

דבריו של גפן גררו ביקורת רבה, שהגיעה לשיאה כשליברמן הודיע כי הורה להפסיק ולהשמיע את שיריו בגלי צה"ל. "מדינת ישראל לא תיתן במה לאדם שמשווה בין ילדה שנספתה בשואה ולוחמת גיבורה שנלחמה במשטר הנאצי לעאהד תמימי הפרחחית שתקפה חייל. רדיפת הכותרות של גפן מחליאה ומקוממת", צייץ ליברמן בחשבון הטוויטר שלו.

המתקפה של שר הביטחון אף עוררה עימות בינו לבין היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהבהיר כי אין לשר את הסמכות להתערב בתכנים של גלי צה"ל. ליברמן השיב להודעתו של מנדלבליט וטען כי "תפקידי כשר הביטחון הוא לשמש מגן לכל החיילים, בסדיר ובמילואים, שאינם יכולים לענות לפוליטיקאים ואישי ציבור. אני מונחה על ידי חוק השכל הישר, שעומד מעל כל הנחיה בירוקרטית".

הבוקר, בעקבות הפרסום על התנצלותו של גפן והבעת החרטה על ההשוואה שביצע, כתב ליברמן בטוויטר: "מודה ועוזב ירוחם".