צילום: שאטרסטוק

במוקד של הכללית מציעים טיפול פסיכולוגי פרטי בהסדר, אבל למטפלים אין מקום

לקוחות הכללית יכולים לפנות לטיפול פרטי ולשלם 130 שקלים לפגישה בלבד. אבל כשהם מתקשרים לקבוע פגישה - הם מגלים שאין מקום. "התקשרתי ליותר מ-20 פסיכולוגים של כללית ואף אחד לא זמין"
הילה ויסברג
28 בינואר 2018
13:27

רחלי אדרי, בת 32, מנסה מזה כמה שבועות לקבוע פגישה עם פסיכולוגית העובדת עם קופת חולים כללית, שבה היא מבוטחת. בשבועות האלה היא התקשרה ליותר מ-20 פסיכותרפיסטים (פסיכולוגים או עובדים סוציאליים קליניים) הנמצאים ברשימת המטפלים של הכללית בגוש דן, ושוב ושוב שמעה מהם שאין ביכולתם לקלוט מטופלים חדשים עקב עומס. "אני משלמת לפסיכולוגית באופן פרטי כיום, אך כבר לא יכולה לעמוד בעלות הגבוהה. אין מטפלת המתגוררת בגבעתיים או באיזור דרום-מרכז תל אביב שנמצאת ברשימה שלא דיברתי אתה, או התכתבתי עמה בהודעות". בהודעות שקיבלה ממטפלים אליהם פנתה נכתב שוב ושוב: "לצערי איני פנוי לקבלת מטופלים חדשים". "אם המצב כיום הוא שקופת החולים הגדולה במדינה לא מסוגלת לספק לי טיפול פסיכולוגי", אומרת אדרי, "אז הרפורמה בבריאות הנפש היא כישלון חרוץ".

בכללית יש שני מסלולים שדרכם אפשר לקבל טיפול. האחד, הוא דרך מטפלים שהם עובדי הקופה ומקבלים באחד מסניפיה: שם אפשר לקבל טיפול חינם, אך התורים אליו ארוכים מאוד, והוא כרוך באבחון פסיכיאטרי וברישום של הפרעה פסיכיאטרים בתיק הרפואי. אפשרות שניה, הפתוחה בפני כל המטופלים, היא לפנות מטפלים עצמאים המקבלים בקליניקות שלהם. במסלול זה, שאליו פנתה גם אדרי, המבוטח משלם למטפל כ-130 שקל לפגישה, ואילו הקופה משלמת למטפל עוד כ-100 שקל.

פסיכולוגים עצמאים העובדים עם הכללית, שעמם שוחחנו, אישרו כי הם אכן עמוסים מאוד בימים אלה ולכן לעתים קרובות הם נאלצים לסרב לקבל לטיפול מטופלים חדשים, מבוטחי כללית וקופות חולים אחרות. לטענתם, סיבה אפשרית לכך היא מעבר של אנשים שטופלו בעבר במרפאות בריאות הנפש של משרד הבריאות אל קופות החולים. עם זאת, הם מדגישים כי גם לפני הרפורמה, וגם לאחריה, מטפלים עצמאים סובלים מעומסים, ומבחינתם אין בזה חדש. "לתחושתי, כללית מודעת לעומסים ומנסה לגייס עוד פסיכולוגים לשורותיה", הסבירה פסיכולוגית עצמאית שעובדת עם הקופה. "העניין הוא, שאם הרפורמה בבריאות הנפש הייתה אמורה להגדיל את הנגישות של האוכלוסיה לטיפול, הרי שבפועל - בגלל שהרבה אנשים מתנקזים כיום אל הפסיכולוגים העצמאים שעובדים עם הקופות - בכלל לא בטוח שהחזון הזה מתממש. יכול להיות שזה שלב מעבר, שלאחריו היכולת של אנשים לקבל טיפול בקופות תשתפר".

בארגון "בנפשנו", המקדם את זכויות המטופלים,מתנגדים להסדר. "כל עוד יימנע משרד הבריאות ממימוש חובתו כרגולטור להגדיר סטנדרטים מחייבים לקופות החולים לגבי אורך התור וזמינות הטיפול הפסיכולוגי יימשך המחדל  שבו התקציב שהועבר לצרכי בריאות הנפש משמש לצרכים אחרים וזמינות הטיפול הפסיכולוגי , במרכז הארץ ובפריפריה עלוב ועגום".

מכללית שירותי בריאות נמסר בתגובה: "באזור תל אביב בלבד יש כ-60 מטפלים עצמאים שניתן לפנות אליהם בפניה ישירה וזאת בנוסף לשירותים הניתנים במרפאות כללית. מרבית המטפלים העצמאים זמינים בטווח זמן של ימים ספורים ואצל חלקם הזמינות ארוכה יותר ואנו פועלים כל העת להגדיל את ההיצע והזמינות".

hilaw@kan.org.il