אחד מהניצולים מציג את התמונה המצונזרת
צילום מסך מאתר "משפחה"

שבועון חרדי צינזר תמונת נשים ממחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו

המגזין "משפחה" באנגלית, שנהנה מפופולריות גבוהה בארה"ב, פרסם את התמונה במסגרת כתבה לציון יום השואה הבינלאומי. מנכ"ל השבועון: "תקלה מצערת"
אוריה אלקיים
29 בינואר 2018
14:20

השבועון החרדי "משפחה" באנגלית, הנחשב פופולרי בקרב יהדות ארצות הברית, פרסם תמונה מצונזרת של נשים ממחנה השמדה בתקופת השואה. את הדברים חשפה אתמול (ראשון) מייסדת ארגון ״חוכמת נשים״, שושנה קיטס-ג׳סקול. מנהל העיתון התנצל על המקרה. 

לרגל יום השואה הבינלאומי, פרסם "משפחה" כתבה העוסקת בתאומי מנגלה. אחד התאומים שניצלו, הציג בכתבה את התמונה שצולמה במחנה אושוויץ בירקנאו - והעיתון טשטש אותה.

קיטס-ג׳סקול, שנמנית על הקהילה הדתית האנגלו-סכסית בבית שמש ומייסדת ״חוכמת נשים״ - ארגון נשים דתיות למען צדק חברתי, היא זו שהעלתה את הנושא. ברשומה בפייסבוק כתבה אתמול כי על אנשי העיתון להתבייש בעצמם על טשטוש הנשים.

אחד הניצולים מציג את התמונה המצונזרת (צילום מסך מאתר "משפחה")

"אנו מודעים מזה שנים לעובדה שעיתון משפחה מצנזר תמונות של נשים וילדות, אבל הפעם הם עברו את הגבול", כתבה קיטס-ג׳סקול. היא הוסיפה כי "טשטוש נשים במחנות ההשמדה זה עיוות מוסרי".

לדברי קיטס-ג׳סקול, "אם מדובר בקורבן, הם למעשה הרגו אותה שוב. אם מדובר בניצולה, זה מעשה נורא לא פחות. אם מדובר בתמונה של מי שלחמה למען שחרור הגטו או הייתה שם למען הילדים בעת השחרור, הם חיללו את שמה״.

מנכ"ל עיתון משפחה, יהודה נחשוני, מסר בתגובה כי "היהדות החרדית מנציחה את זכרם של ששת המיליונים שנרצחו על קידוש השם, באמצעות שמירה על מורשת מפוארת של אמונה בבורא וקיום חיי תורה ומצוות". הוא אמר כי "כמו כל כלי התקשורת החרדים, אנחנו מכבדים את הכללים שקבעו גדולי התורה לפני 70 שנה שלא לפרסם מעל גבי העיתונים תמונות נשים ולמרות זאת פרסום התמונה המדוברת תוך טשטוש דמויות היא תקלה מצערת".