רוני ריטמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ריטמן: לחקור את הקלטת בכיר מח"ש ולקיים דיון נוסף בבג"ץ

מפקד להב 433 הפורש הגיש תלונה למשרד המשפטים בעקבות פרסום ההקלטה, שבה נשמעת שיחה בין חוקר במח"ש לבין המתלוננת נגדו: "מדובר בגילוי דרמטי המטיל צל כבד על ניקיון החקירה"
רועי ינובסקי ותמר אלמוג
29 בינואר 2018
19:12
עודכן ב 21:03

מפקד להב 433 הפורש, ניצב רוני ריטמן, פנה היום (שני) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיפנה לבג"ץ כדי שזה יקיים דיון נוסף בעתירה שהוגשה בפרשה. זאת, לאור הקלטת שנחשפה בכאן 11 שבה נשמע חוקר במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מזהיר את המתלוננת נגדו שמנסים "לתפור לה תיק".

לדברי ריטמן, הקלטות אלה מעלות ספק בחקירת מח"ש, חקירה שעליה הסתמך בג"ץ בהחלטתו. עוד ביקש ריטמן מהיועץ המשפטי לממשלה כי יורה על הפסקת הצעדים הפיקודיים נגדו. עוד ביקש ריטמן כי תיפתח חקירה - בקשה זאת נשלחה גם בנפרד לגוף בירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים. בפנייה של ריטמן נטען כי מדובר ב"גילוי דרמטי המטיל צל כבד על החקירה", וכי הקלטת מעלה חשד לקנוניה במחלקה לחקירות שוטרים שכוונה כנגדו.

האזינו לשיחה שפורסמה בכאן חדשות:

פרשת רוני ריטמן והראיון עם דוברת המשטרה: מה נכון ומה לא? >>

בתלונה שהגישו עורכי דינו של ריטמן, ירון לונדון, אופיר סטרשנוב ואיל כהן, נכתב כי ההקלטה ששודרה בכאן 11 "משפיעה על החקירה בעניינו, כמו גם על מניעיה – ובמיוחד בכל הנוגע להמלצה להעמיד אותו לדין". עוד נכתב כי השיחה שנשמעת בהקלטה מעלה לכאורה חשד כי בכירים במחלקה לחקירות שוטרים שותפים לקנוניה שנרקמה על ידי קציני משטרה ואחרים לפגיעה בבכירי אגף חקירות, לרבות ריטמן.

"נדהמנו לגלות שלשום דבר קיומה של קלטת, שנחשפה בשידורי התאגיד 'כאן'... וממנה עולה לכאורה חשד כי בכירים במחלקה לחקירות שוטרים היו שותפים לקנוניה", נפתחת הפנייה. "מהדברים שצוטטו מפי הבכיר מצטיירת תמונה כוזבת, כמובן, כאילו הקצין הבודק שמונה על ידי ממלא מקום המפכ"ל דאז בנצי סאו לחקור את התנהלותם של תנ"צ ניר ושל צ' (המתלוננת נגד ריטמן, ר.י), מונה במסגרת חיסול חשבונות 'מהחמורים שראיתי', כדי למנוע את קידומו של תנ"צ ניר, אשר למיטב ידיעתנו כלל לא נשקל באותה העת.

"נדגיש כי יש לראות חומרה יתרה בדברים אשר משתמעים מהקלטת, שכן חקירת מח"ש וממצאיה, וכן המלצת מח"ש לפיה יש להעמיד לדין את ניצב ריטמן, היוו את הציר המרכזי בעתירה לבג"ץ שהוגשה נגד השר לביטחון הפנים, המפכ"ל וניצב ריטמן, עתירה אשר התקבלה בחלקה".

אתמול יצאה דוברת המשטרה, ניצב משנה מירב לפידות, במתקפה חריפה נגד מח"ש והאשימה את אנשי המחלקה בקיום קשר בלתי ראוי עם עדים, בעקבות פרסום ההקלטה בכאן 11. "אנחנו רואים חוקר אחרי חוקר שיוצר קשר בלתי ראוי עם עדים", האשימה לפידות בתוכנית קלמן-ליברמן. "חוקר נוקט עמדה בפרשה עוד לפני שהתחיל לחקור. איך אפשר לסמוך עליהם?", תהתה.

מעו"ד חי בר-אל, המייצג את צ' נמסר: "התקפתו הקשה של ריטמן כנגד מח״ש, יום לאחר שעשתה זאת דוברת המשטרה, מצביעים על כך שהמתקפות לא באו בחלל ריק אלא תוזמנו היטב". בג"צ אמר את דברו על סולם הערכים הפגום של ניצב ריטמן שנאחז בקריות המזבח ואנו רואים לכך ביטוי נוסף במכתב לא מכובד זה, שראוי שהשר יתייחס אליו ואל הנזק הרב שהוא גורם למשטרת ישראל, למח״ש ולשלטון החוק - טרם יקבל החלטה בעניינו של ניצב ריטמן. אנו שמחים כי ניצב ריטמן מוכן לעמוד לדין כפי שאמר עורך דינו, נבקש מהיועץ המשפטי להגיש כתב אישום פלילי נגדו ושינסה להוכיח את חפותו בבית המשפט. עד אז הקצינה צ' תמשיך לעמוד חזקה ואיתנה למרות הכל".

ארדן: "חשוב שמח"ש תהיה עצמאית"

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן  התייחס היום ב"שעת שאלות" בכנסת לראיון של לפידות נגד מח"ש בקלמן-ליברמן: "אני לעולם לא עושה דבר כזה. אני לא חושב שזה דבר ראוי שעובד ציבור יפסול גוף ממלכתי באופן גורף וידבר בו סרה. אפשר להתווכח עם החלטה מסוימת, לחשוב שהיא מוטעית. אפשר להסביר למה החלטה מוטעית. אבל אסור לתקוף גוף אכיפתי שיש לו חשיבות לדמוקרטיה הישראלית כמו מח"ש. אני חושב שנכון עשתה שחזרה בה והתנצלה". 

ארדן הוסיף כי "כחלק מהפעולות שנועדו לשדרג את תחום המוסר והמשמעת במשטרת ישראל, ודאי שלמחלקה לחקירות שוטרים ולעצמאות שלה יש חשיבות מאוד גדולה. אני חייב לומר בצער שפעמים רבות המחלקה לחקירות שוטרים לא רואה את האינטרס המשותף של המשרד והשר ולא מספיק משתפת פעולה יחד איתי כדי לאכוף על המשטרה את אותן נורמות. אפילו בנושא הזה של ניצב ריטמן – עד להחלטת בג"ץ לא הצלחתי לקבל את החומר ממשרד המשפטים. רק לאחר בג"ץ הואילו בטובם להעביר גם לעיוני את החומרים שהצטברו גם בחקירה. עדיין אני חוזר ואומר חשוב שיהיה גוף עצמאי שחוקר מחוץ למשטרה שחוקר תלונות נגד שוטרים וקצינים". על פרשת ריטמן אמר ארדן כי היא לא תסתיים עם פרישתו מראשות להב 433.