אזור משולש הגבולות, ב-2016
צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90

מחשש מדאעש: ישראל מקימה גדר נוספת בגבול ירדן

הגדר נבנית באזור משולש הגבולות ברמת הגולן. בשל רגישות הפרויקט, ישראל פעלה בתאום עם מערכת הביטחון של ירדן
גילי כהן
29 בינואר 2018
21:35

ישראל מקימה גדר נוספת בגבול ירדן סוריה וישראל, באזור משולש הגבולות, בשל איום ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) – כך פורסם היום (שני) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. החשש הישראלי הוא מפני פעילות של המדינה האיסלאמית באזור רמת הגולן.


בשל רגישות הפרויקט ישראל עדכנה את הירדנים לאורך העבודה על התהליך, קשר שהתנהל ברובו מאחורי הקלעים, וכלל את הצגת התכנית - ואף את המצגת שמפרטת את תהליך בניית הגדר. הקשר עצמו התנהל על ידי ארגוני הביטחון בשתי המדינות. בחלק מן הגדר החדשה חופפים קטעי גדר שישראל כבר הקימה באזור רמת הגולן בשנים האחרונות.

במערכת הביטחון הגיבו ל"כאן חדשות" כי "בניית הגדר במשולש הגבולות היא צורך ביטחוני מבצעי משותף לישראל ולירדן, בנייתה נעשית בתאום".

באחרונה תם המשבר בין ישראל לירדן, שפרץ בעקבות שתי תקריות הירי הקטלניות שקרו בשנים האחרונות. ישראל התנצלה על המקרים, שילמה חמישה מיליון דולר לירדן והתחייבה לפצות את משפחות שלוש הקורבנות.

בשבוע שעבר פורסם בכאן חדשות כי משרד החוץ הציע לאנשיו להתחיל ולהתמודד על משרת השגריר החדש בעמאן. בהודעה שהופצה לעובדי משרד החוץ נמסר כי התפקיד בירדן מתפנה לאיוש מיידי. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון אישר את הדיווח ומסר: "משרד החוץ פרסם מכרז פנימי למשרת השגריר".