הצ'יף וואהו
צילום: אי-פי

אחרי 70 שנה: קבוצת בייסבול תסיר את הסמל הגזעני

בתום התדיינות ארוכה, הודיעה קבוצת קליבלנד אינדיאנס כי סמל ה"צ'יף וואהו" לא יתנוסס יותר על חולצות השחקנים. מוצרים עם דמותו ימשיכו להימכר באוהיו ואריזונה
מערכת כאן
30 בינואר 2018
22:12

קבוצת הבייסבול קליבלנד אינדיאנס הודיעה כי תחליף את סמלה השנוי במחלוקת, הצ'יף וואהו. מדובר בדמות של אינדיאני בעל עור אדום עם נוצה בראשו, המלווה את הקבוצה יותר מ-70 שנה וזוכה לפופולריות רבה. ההחלטה הגיעה לאחר טענות רבות כי מדובר בסמל גזעני.

בין הנהלת הקבוצה להנהלת הליגה נערכו שיחות בנושא במשך שנה, וכעת הוחלט שהחל מעונת 2019 הוא יוסר ממדיה. לפי הודעת הקבוצה, קומישינר הליגה, רוב מאנפרד, דחק באינדיאנס להיפטר מהסמל, למרות שאוהדים רבו רצו להשאיר אותו.

"אנחנו באופן עקבי מודעים ורגישים לשני הצדדים בנושא. בעוד שלרבים מהאוהדים שלנו יש חיבור ממושך עם הצ'יף וואהו, אני מסכים עם הרצון של הקומישינר להסיר אותו ממדי הקבוצה", מסר בעלי הקבוצה פול דולן.

"הליגה מחויבת לבנות תרבות של גיוון והכלה דרך המשחק", הודיע הקומישינר מאנפרד. "במשך השנה האחרונה עודדנו דו שיח עם האינדיאנס בנוגע לצ'יף וואהו. דולן הבהיר שיש אוהדים הקשורים אליו ולמקומו בהיסטוריה של הקבוצה. למרות זאת הקבוצה הבינה שהסמל כבר לא ראוי לשימוש במגרש, ואני מעריך את ההחלטה".

אך למרות שהצ'יף וואהו כבר לא יופיע על מדי הקבוצה, באוהיו ואריזונה הוא ימשיך להופיע במרצ'נדייס בחנות הרשמית של הקבוצה. לטענת הקבוצה, הם יעשו זאת כדי לשמור על השליטה בסימן המסחרי עליו כדי שקבוצה אחרת לא תנצל את ההזדמנות ולהרוויח מכך.

ההחלטה להסיר את הסמל מצטרפת להכרזת הליגה שקליבלנד תארח את משחק האול-סטאר של ליגת ה-MLB. האינדיאנס הדגישו כי הנהלת הליגה לא כפתה עליהם להסיר את סמל הצ'יף כדי לזכות באירוח המשחק.