מחאה נגד טראמפ בירושלים
צילום: אי-פי

פלסטינים תקפו דיפלומטים אמריקנים בכינוס בבית לחם

על פי הדיווחים, הפעילים התפרצו לאולם שבו התכנסו אנשי הקונסוליה האמריקנית, קראו "אמריקה החוצה" והשליכו ביצים על כלי הרכב שלהם במחאה על הכרת טראמפ בירושלים
דנה בן שמעון
30 בינואר 2018
16:54

כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו היום (שלישי) כי פלסטינים התפרצו לכינוס של דיפלומטים מהקונסוליה האמריקנית בבית לחם, קטעו את הדיון ואף תקפו את כלי הרכב של הנציגים האמריקנים בביצים. הפעילים צעקו לעברם "אמריקה החוצה" וקראו נגד ההכרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

תיעוד המהומה בבית לחם:


מהדיווחים עולה כי המהומה החלה כשחבורת פעילים התנפלו על חברי המשלחת האמריקנית סמוך למתחם לשכת המסחר הפלסטינית בבית לחם, בשעה שאלה היו מכונסים בו. עוד נטען כי משתתפי הכינוס גורשו מהאולם, ומשרדי הלשכה נסגרו כדי למנוע את המשכו. קריאות נוספות נשמעו נגד החלטת טראמפ לקצץ כמחצית מהסיוע לסוכנות אונר"א.

בתיעוד שפורסם ברשתות פלסטיניות נראים הפעילים פורצים לתוך האולם עם שלטים בידיהם ומתעמתים עם הדיפלומטים האמריקנים. במקביל, מחוץ למתחם, פעילים אחרים השליכו ביצים וחפצים נוספים על כלי רכב שחנו במקום. במקום פרצה מהומה והכנס הופסק.

בשבוע שעבר הצהיר נשיא ארצות הברית לפני פגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בכינוס הכלכלי העולמי בדאבוס כי ארצו לא תעביר כסף לרשות הפלסטינית עד שישובו למשא ומתן. ברמאללה הגיבו בתקיפות לדברים, ויועצו של אבו מאזן מחמוד אלהבאש אמר: "אנו לא זקוקים לכסף האמריקני. לא נמכור את עקרונותינו".

בנוסף, מוקדם יותר החודש דווח כי ממשל טראמפ מתכוון לקצץ כחצי מכספי הסיוע לסוכנות אונר"א. לפי הדיווח, האמריקנים יעבירו לסוכנות של האו"ם 60 מיליון דולר, וימנע העברה של 65 מיליון נוספים. דוברת משרד החוץ האמריקני הת'ר נאוארט התבטאה בנושא ואמרה: "אנו מצפים ממדינות ערביות לתרום כסף לאונר"א".

חברת הוועד הפועל של אש"ף, חנאן עשראווי, התייחסה לדיווח על הקיצוץ האמריקני בסיוע לסוכנות והאשימה את ישראל. "ארצות הברית פועלת לפי הנחיות מישראל שלפיהן יש לפרק את אונר"א", אמרה עשראווי בראיון לרשת סקיי ניוז בערבית.