תלמידים בבגרות במתמטיקה
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הפערים בחינוך: ליהודי מהמרכז סיכוי גדול להבחן בחמש יחידות במתמטיקה

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את הנתונים בנוגע למגמות המתמטיקה והמדעים בעשור האחרון, שמהם עולה כי תלמידים מיישובים מבוססים נבחנים ברמה גבוהה יותר
לירן כוג'הינוף
30 בינואר 2018
22:08

נתונים שפרסמה היום (שלישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה חושפים את הפערים במערכת החינוך בין היישובים השונים. מהנתונים עולה כי יותר תלמידי תיכון מיישובים מבוססים נבחנו בעשור האחרון בחמש יחידות במתמטיקה מאשר מקביליהם בישובים חלשים.

בנוסף, מתברר כי בין השנים 2006 ל-2016 תלמידים בחינוך העברי נבחנים יותר ברמה של חמש יחידות מכאלה במגזר הערבי. כמו כן, בדרום הארץ נמצא שיעור הנבחנים הגבוה ביותר ברמת שלוש יחידות לימוד במתמטיקה. לעומת זאת, באזור תל אביב והמרכז ישנו מספר גבוה יותר של נבחנים ברמת חמש יחידות.

על פי הנתונים, בשנת 2016 ביישובים שהוגדרו ברמה חברתית-כלכלית גבוהה 17.2% מתלמידי כיתה י"ב נבחנו בחמש יחידות, ו-17.8%  ב-2006. מנגד, ביישובים ברמה חברתית-כלכלית נמוכה רק 8.6% ניגשו למבחנים ברמה זו לפני שנתיים, ו-12% לפני כעשור.

כמו כן, מתברר כי לאורך תקופת הזמן הזו הייתה עלייה במספר הנבחנים ברמת חמש יחידות לימוד בכל המקצועות המדעיים. המקצוע שבו נרשם הזינוק הגדול ביותר היה ביולוגיה. שיעורי הניגשים לבחינות הבגרות בפיזיקה ובמדעי המחשב גבוהים יותר בקרב הבנים מאשר בקרב הבנות.