רוני ריטמן ורוני אלשיך
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כפי שפורסם בכאן חדשות: אלשיך נזף בריטמן בהליך פיקודי

פרסום ראשון: המפכ"ל נזף בניצב, שפרש מראשות להב 433, בעקבות התלונות כי הטריד מינית. גם השר ארדן עודכן בצעד המשמעתי נגד ריטמן
תמר אלמוג
30 בינואר 2018
18:48

מפכ"ל המשטרה ניצב רוני אלשיך נזף היום (שלישי) רשמית בהליך פיקודי במפקד להב 433 הפורש, ניצב רוני ריטמן – כך נודע לכאן חדשות. אלשיך שוחח לפני הנזיפה גם עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ועדכן אותו בצעדים.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כבר בשבוע שעבר כי אלשיך תכנן להסתפק בהערת מפקד  נגד ריטמן בעקבות התלונות על הטרדות מיניות נגד הקצין, ולהשאירו בתפקידו כראש יחידת להב 433. עם זאת, לאלשיך הובהר מצד הפרקליטות כי לא ניתן להתעלם מהביקורת נגד ריטמן, וכי יהיה עליו לנקוט צעד משמעתי.

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר במהלך דיונים בנושא כי ריטמן לא יוכל להישאר בתפקידו כראש להב 433, וכי מעבר להדחה יש לנקוט גם בהליך פיקודי משמעתי. גורמים המעורים בתיק אומרים כי הליך משמעתי יתקיים והמשטרה תודיע על כך לבג"ץ, ולריטמן תירשם גם נזיפה - למרות שהקצין הודיע אתמול על פרישתו המוקדמת.

ביום חמישי האחרון הצהיר אלשיך כי לא טעה בהתנהלותו לגבי ריטמן, שנטען כי הטריד מינית קצינה. במהלך חנוכת משכן חדש ליחידת הפרשים המשטרתית במחוז תל אביב, נשאל המפכ"ל אם טעה כשהחליט להשאיר את הניצב בתפקיד מפקד יחידת להב 433, והשיב: "ממש לא".

ריטמן פנה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיפנה לבג"ץ כדי שזה יקיים דיון נוסף בעתירה שהוגשה בפרשה. זאת, לאור הקלטת שנחשפה בכאן 11 שבה נשמע חוקר במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מזהיר את המתלוננת נגדו שמנסים "לתפור לה תיק".

לדברי ריטמן, הקלטות אלה מעלות ספק בחקירת מח"ש, חקירה שעליה הסתמך בג"ץ בהחלטתו. עוד ביקש ריטמן מהיועץ המשפטי לממשלה כי יורה על הפסקת הצעדים הפיקודיים נגדו. בנוסף, דרש ריטמן כי תיפתח חקירה בנושא. בקשה זאת נשלחה גם בנפרד לגוף בירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים. בפנייה של ריטמן נטען כי מדובר ב"גילוי דרמטי המטיל צל כבד על החקירה", וכי הקלטת מעלה חשד לקנוניה במחלקה לחקירות שוטרים שכוונה כנגדו.

בתלונה שהגישו עורכי דינו של ריטמן, ירון לונדון, אופיר סטרשנוב ואיל כהן, נכתב כי ההקלטה ששודרה בכאן 11 "משפיעה על החקירה בעניינו, כמו גם על מניעיה – ובמיוחד בכל הנוגע להמלצה להעמיד אותו לדין". עוד נכתב כי השיחה שנשמעת בהקלטה מעלה לכאורה חשד כי בכירים במחלקה לחקירות שוטרים שותפים לקנוניה שנרקמה על ידי קציני משטרה ואחרים לפגיעה בבכירי אגף חקירות, לרבות ריטמן.

בעקבות הפרישה של ריטמן מתפקידו, המדינה הודיעה בשבוע שעבר לבג"ץ כי המפכ"ל אלשיך פועל למציאת מחליף שימונה למפקד להב 433 עד 1 באפריל. ההודעה נמסרה בתגובה לעתירה שהגישה המתלוננת נגד ריטמן בגין ביזיון בית המשפט.