חיילים רוסים בסוריה
צילום: אי-פי

בלחץ רוסי: סוריה מונעת מאיראן להקים בסיסים בשטחה

בישראל סבורים כי המהלך משפיע על הקמת מפעלי הטילים בלבנון. מחר תגיע לישראל משלחת ביטחונית מרוסיה
גילי כהן
30 בינואר 2018
20:30

בישראל סבורים שההתקדמות בבניית מפעלי הטילים המדויקים בלבנון בעת האחרונה נעשית על רקע קשיים שבהם נתקלים האיראנים בסוריה. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. כפי שפורסם אמש בכאן חדשות, במערכת הביטחון זיהו בתקופה האחרונה התעוררות בתכנית של משמרות המהפכה.


לא מן הנמנע כי הקשיים של האיראנים בסוריה קשורים לפעילות ישראלית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי ישראל פועלת כדי לבלום את ההתבססות בסוריה. ניתן להעריך שגם משטר אסד לא מאפשר לכוחות האיראנים להמשיך ביוזמתם להקים בסיסים בסוריה, ככל הנראה בלחץ רוסי.

מבחינת הקרמלין, הדבר החשוב ביותר בעת הנוכחית היא יציבות בסוריה. מחר תגיע לישראל משלחת רוסית גדולה שתכלול גם את ראש המועצה הביטחונית של רוסיה, ייפגשו עם ראש המטה לביטחון לאומי (המל"ל) וגם עם בכירים באגף המודיעין.

המשלחת הרוסית הבכירה תכלול, מלבד ראש המועצה הביטחונית של רוסיה ניקולאי פטרושוב, גם את סגני שרי החוץ, ביטחון הפנים והמשפטים של מוסקבה, וכן גנרלים ובכירים נוספים בצבא ובמערכת המודיעין הרוסית. ראש המטה לבטחון לאומי, מאיר בן שבת, יארח את המשלחת לשיחות בסוגיות האזוריות שעל הפרק, בראשן איראן ופעילותה בסוריה ובלבנון.


אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי במערכת הביטחון מעריכים שבשבועות האחרונים חל שינוי במדיניות האיראנית, וכי המדינה חזרה לבנות מפעלים לטילים מדויקים על אדמת לבנון. ישראל מזהירה את איראן כבר קרוב לשנה מפני בניית מפעלים לטילים מדויקים על אדמת לבנון, ובמערכת הביטחון העריכו בחודשים האחרונים כי האיומים פעלו והבנייה נעצרה. ואולם, בשבועות האחרונים חל שינוי ואיראן חזרה לבנות את המפעלים או מתכננת לחדש את בנייתם.

בימים האחרונים הרבו בכירים בישראל להתבטא בנוגע לפעולותיה של איראן בלבנון. הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר היום בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים כי בצה"ל "יודעים שמבעד לשקט בגבול ממתינים לנו אתגרים רבים". לדבריו, "חיזבאללה שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק. הוא מתעצם ביכולותיו הצבאיות".