שר החינוך נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בנט: ירי טילים מלבנון על ישראל - הכרזת מלחמה

לדברי שר החינוך וחבר הקבינט, המערכה הבאה בלבנון "תוביל לפגיעה בעורף הישראלי כמוה לא ראינו מאז מלחמת העצמאות". על הסכם הגרעין: "תומך במדיניות נתניהו"
רועי שרון
31 בינואר 2018
11:34

שר החינוך וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט נאם היום (רביעי) בכנס השנתי של המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) בתל אביב, והתייחס לאיומים הביטחוניים השונים שמולם ניצבת ישראל. על החזית בצפון מול חיזבאללה אמר בנט: "במערכה הבאה לא נגביל את עצמנו לפגיעה בחיזבאללה בלבד".

שר החינוך הוסיף כי הירי הבא יוביל לתגובה קשה. "אם אכן ישוגרו אלינו מאות ואלפי רקטות מלבנון, הרי שנראה בכך הכרזת מלחמה של מדינת לבנון הריבונית, ונפעל נגדה ונגד מוסדותיה. בתים המאחסנים משגרי רקטות מהווים מטרה צבאית לגיטימית ויושמדו. ניתן לעשות זאת כאשר יש קשר עמוק בין האוכלוסייה המארחת לבין השליח. ואכן, הקשר בין אוכלוסיית לבנון לחיזבאללה הוא עמוק ביותר".

לצד זאת אמר בנט כי מערכה כזו בצפון תהיה מהגדולות שנראו בתולדות ישראל ותפגע קשות בעורף הישראלי. "מערכה נוספת בלבנון תוביל לפגיעה בעורף הישראלי כמוה לא ראינו מאז מלחמת העצמאות", אמר בנט. "רבבות רקטות על מרכזי האוכלוסייה בצפון ובמרכז הארץ, תחנות כוח, שדות תעופה ותשתיות מרכזיות. יש לעשות הכל כדי למנוע אותה, או לקצרה במידה שתפרוץ".

"בשנים 2012-2006 ביצע חיזבאללה קפיצת מדרגה כמותית בהצטיידות בכ-130 אלף רקטות. לא נאפשר לחיזבאללה לבצע קפיצת מדרגה שנייה, איכותית, בהצטיידות במסת טילים מדויקים".

לטענת בנט, אסטרטגיית הטלת האחריות על הריבון שמשטחו מתבצעת פגיעה בישראל צריכה להיות מאומצת גם בחזיתות אחרות. "אסטרטגיה זו ראויה לאימוץ גם ביחס לחמאס בעזה, ולגבי מיליציות איראניות בסוריה. הווה אומר - הנשיא אסד יישא באחריות לפעילות שמתרחשת בתחום מדינתו", אמר שר החינוך.

על הסכם הגרעין עם איראן אמר בנט: "חלק ליבתי מהמערכה היא מניעת התגרענותה של איראן בכל מחיר. אני מגבה את מדיניות ראש הממשלה לתיקון ההסכם או לביטולו. המשך ההסכם כפי שהוא מקביל לנהיגה באוטו-פיילוט לעבר צוק - חייבים להסיט את ההגה או ללחוץ ברקס". 


שרים וחברי קבינט נוספים שנשאו דברים בכנס הם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן  ושר הבינוי והשיכון יואב גלנט. ארדן התייחס בדבריו לסוגיה הפלסטינית ותקף את יו"ר הרשות. "אבו מאזן נמצא בתקופת הדמדומים שלו", אמר ארדן. "הגיע הזמן שנדבר על פרדיגמות חדשות וננסה לבצע צעדים בשטח שאולי ישנו את המאזן ואת האופי של ההנהגה הפלסטינית הבאה.

"אנחנו נמצאים בעידן טראמפ, יש כללי משחק חדשים. יש להסביר לפלסטינים שהזמן לא עובד רק נגד מדינת ישראל. גושי ההתנחלויות יישארו חלק ממדינת ישראל תחת כל הסכם".

השר גלנט התייחס לאיום האיראני ולחיזבאללה והזהיר מפני עימות אזורי שישראל עלולה להיות מעורבת בו: "יש סיכוי להתפתחות של מהלך מלחמתי כזה או אחר בין ארצות הברית ואיראן. אם זה יקרה, הסיכוי שישראל תהיה מעורבת גדול. בואו נזכיר שגם בתחילת שנות התשעים היינו מעורבים בעימות שבין ארה"ב ועיראק. הסבירות גם הפעם נראית לי די גבוהה".