ניצב רוני ריטמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלשיך לבג"ץ: "נזפתי בריטמן - זה יילקח בחשבון בתפקידיו העתידיים"

מפכ"ל המשטרה עדכן את בג"צ בעקבות הפסיקה בעניינו של מפקד להב 433 הפורש, ניצב רוני ריטמן, שנגדו עומדות תלונות על הטרדות מיניות. אלשיך: "תפקידו הבא במשטרה - לא יהיה מקדם"
רועי ינובסקי
31 בינואר 2018
17:43

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, הודיע היום (רביעי) לבג"ץ כי בהתאם לפסיקה בעניינו, הודיע למפקד להב 433 הפורש, ניצב רוני ריטמן, שנגדו עומדות תלונות על הטרדות מיניות כי החליט לנזוף בו. עוד ציין המפכ"ל בפני ריטמן, כי תפקידו הבא במשטרה לא יהיה מקדם וכי הנזיפה תילקח בחשבון בהתחשבות בתפקידיו העתידיים.

אתמול נודע לכאן חדשות כי אלשיך נזף רשמית בריטמן במסגרת הליך פיקודי. לפני הנזיפה שוחח המפכ"ל גם עם השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ועדכן אותו בצעדים. זאת לאחר שבשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי אלשיך מתכנן להסתפק בהערת מפקד נגד ריטמן ולהשאירו בתפקידו כראש יחידת להב 433.

עם זאת, לאלשיך הובהר מצד הפרקליטות כי לא ניתן להתעלם מהביקורת נגד ריטמן, וכי יהיה עליו לנקוט צעד משמעתי. גם השר ארדן אמר במהלך דיונים בנושא כי הקצין הבכיר לא יוכל להישאר בתפקידו כראש להב 433, וכי מעבר להדחה יש לנקוט גם בהליך פיקודי משמעתי. 

ביום שני האחרון פנה ריטמן ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בדרישה שיפנה לבג"ץ כדי שזה יקיים דיון נוסף בעתירה שהוגשה בפרשה. זאת, לאור הקלטת שנחשפה בכאן 11, שבה נשמע חוקר במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) מזהיר את המתלוננת נגדו שמנסים "לתפור לה תיק".

לדברי ריטמן, הקלטות אלה מעלות ספק בחקירת מח"ש, חקירה שעליה הסתמך בג"ץ בהחלטתו. עוד ביקש ריטמן מהיועץ המשפטי לממשלה כי יורה על הפסקת הצעדים הפיקודיים נגדו. בנוסף, דרש ריטמן כי תיפתח חקירה בנושא.

בקשתו של הקצין הבכיר נשלחה גם בנפרד לגוף בירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים. בפנייה של ריטמן נטען כי מדובר ב"גילוי דרמטי המטיל צל כבד על החקירה", וכי הקלטת מעלה חשד לקנוניה במחלקה לחקירות שוטרים שכוונה כנגדו.

בתלונה שהגישו עורכי דינו של ריטמן, ירון לונדון, אופיר סטרשנוב ואיל כהן, נכתב כי ההקלטה ששודרה בכאן 11 "משפיעה על החקירה בעניינו, כמו גם על מניעיה – ובמיוחד בכל הנוגע להמלצה להעמיד אותו לדין". עוד נכתב כי השיחה שנשמעת בהקלטה מעלה לכאורה חשד כי בכירים במחלקה לחקירות שוטרים שותפים לקנוניה שנרקמה על ידי קציני משטרה ואחרים לפגיעה בבכירי אגף חקירות, לרבות ריטמן.

ביום חמישי האחרון הצהיר אלשיך כי לא טעה בהתנהלותו לגבי ריטמן. במהלך חנוכת משכן חדש ליחידת הפרשים המשטרתית במחוז תל אביב, נשאל המפכ"ל אם טעה כשהחליט להשאיר את הניצב בתפקיד מפקד יחידת להב 433, והשיב: "ממש לא".