מנדלבליט ונתניהו במשרד ראש הממשלה, 2016
צילום: אלכס קולמויסקי

מנדלבליט על חקירות רה"מ: "יש פעולות במדינות אחרות שלא שמעתם עליהן"

היועמ"ש שוב אמר כי תיקי 1000 ו-2000 נמצאים לקראת הכרעה. הוא הדף את ההפגנות והטענות נגדו בדבר הטיה לטובת ראש הממשלה: "חקירות אינן תכנית ריאליטי. אנחנו לא קבלני הרשעות"
תמר אלמוג
31 בינואר 2018
17:52

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס היום (רביעי) פעם נוספת לחקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואמר כי הן לקראת סיום. לדבריו, לא כל הפעולות ידועות לציבור ויש להמתין להכרעת גורמי המקצועיים.

"אני מודע לכובד האחריות באשר לתיקי ראש הממשלה", אמר מנדלבליט ביום עיון בלשכת עורכי הדין בתל אביב. "עד כה נחקרו עשרות עדים, יש הסכם עד מדינה משמעותי, ויש פעולות במדינות אחרות שבכלל לא שמעתם וטרם בשלה העת לפרסמן. החקירות לוקחת זמן, ומתנהלות תוך שיתוף פעולה מיטבי בין המשטרה לפרקליטות".

היועץ המשפטי לממשלה אמר עוד כי "איש אינו מעל החוק. המבחן הראייתי שווה לכולם. כך היה בפתיחת החקירה וכך גם אם נמצא ראיות להגיש כתב אישום. אם יהיה סיכוי סביר להרשעה, זה יהיה המבחן. רק הראיות יקבעו - לא הסיסמאות, לא הציוצים ולא הכותרות. אנחנו לא קבלני הרשעות ולא נחשוש לקבל החלטות קשות".

היועץ המשפטי לממשלה הוסיף כי "בכל הנוגע לחקירות אישי ציבור, יש גורמים שונים שמנסים לקעקע את אמינות מערכת אכיפת החוק. הרעשים האלה אינם מחלחלים לעבודתנו. מערכת אכיפת החוק תעמוד כצוק איתן מול גרומים אלה ומול קולות אלה".

לדברי מנדלבליט, "חקירות אינן תכנית ריאליטי. חובה עלינו לשמור על החוק, וציבור שוחר חוק וצדק צריך לחתור שהמערכת תחתור לאמת". הוא אמר כי "חלק מהפרסומים בתקשורת שמוצגים כציטוט של עד כזה או אחרי, הם כוזבים, ולא נכונים. כך גם הניסיון לייחס לי אמירות שלי או של סביבתי, או מקורבים. הדברים אינם נכונים ולא משקפים את תפישת עולמי".

"כשאני רוצה לומר משהו, אני אומר זאת לציבור", המשיך היועץ המשפטי לממשלה. "כמו המפכ"ל, גם אני מציע לציבור להסתמך רק על הודעות רשמיות של מערכת אכיפת החוק, ולא על פרסומים לא מוסמכים".