הלווייתו של הרב רזיאל שבח
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הצעת חוק: זכויות לנפגעי עבירה – גם ביהודה ושומרון

היוזמה החדשה בליכוד מבקשת להחיל חוק נוסף מעבר לקו הירוק, ולהשוות את הזכויות המשפטיות של קורבנות טרור לנפגעי עבירות אחרות
זאב קם
01 בפברואר 2018
08:42

הצעת חוק חדשה שהגיש ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד מבקשת להחיל את חוק זכויות נפגעי עבירה גם על נפגעי פעולות טרור ביהודה ושומרון – כך פורסם הבוקר (חמישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. מדובר למעשה בחוק נוסף שאותו מבקשים בכנסת להחיל מעבר לקו הירוק.

מטרת ההצעה שהוגשה היא להשוות את זכויותיהם המשפטיות של נפגעי פעולות טרור לאלה של נפגעי עבירות אחרות, בניגוד למצב הקיים כיום. היא נוסחה בסיוע של עו"ד יפעה סגל מהפורום המשפטי הבינלאומי.

חוק זכויות נפגעי עבירה מעניק מעמד וזכויות משפטיות לקורבן העבירה. הוא מחייב, למשל, את התביעה לעדכן את הקורבן בשלבי ההליך המשפטי נגד העבריין, להתייעץ עמו במקרים של עסקת טיעון ועוד. ואולם, כשמדובר במחבלים שביצעו פעולות טרור, הקורבנות אינם זוכים לאותן הזכויות משום שהם נשפטים בבתי דין צבאיים ביהודה ושומרון, שהחוק אינו חל עליהם. כעת, היוזמה החדשה מבקשת לשנות זאת.

לפני כחודש פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם הנחיה למשרדי הממשלה, ולפיה בכל חוק חדש שיועלה בידי הממשלה, תהיה חובה להתייחס גם לשטחי יהודה ושומרון. לפי ההנחיה החדשה, לא תהיה חובה לקבוע כי החוקים החדשים יחולו על יו"ש, אולם בכל מקרה כזה יידרשו משרדי הממשלה להקדיש פסקה בה יסבירו מדוע הוחרג הנושא מחקיקה בתחומי יהודה ושומרון. 

בעקבות ההוראה של מנדלבליט, ועדת שרים לחקיקה אישרה לראשונה לפני כשבועיים 12 הצעות חוק ממשלתיות שבכולן היתה התייחסות להשלכתן על יהודה ושומרון. שרת המשפטים איילת שקד אמרה בעקבות יישום הנוהל החדש כי "450 אלף תושבי יהודה-ושומרון זכאים לאותן זכויות וחייבים באותן חובות בדיוק כמו יתר אזרחי מדינת ישראל. הנוהל שהוציא לאחרונה היועץ המשפטי לממשלה מחייב התייחסות בכל חקיקה ממשלתית להשלכה שלה על יהודה-ושומרון". לאחרונה פורסם בכאן רשת ב' כי שקד גם מנעה העלאת הצעות חוק ממשלתיות שלא תאמו את ההנחייה של היועץ המשפטי, ולא כללו בתוכן התייחסות לשטחי יהודה ושומרון.