הנשיא ריבלין מול ארונו של חיים גורי בתיאטרון י-ם
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלפים ליוו למנוחות את חיים גורי; ריבלין: "היית המשורר הלאומי"

המשורר והסופר חתן פרס ישראל, שמת אתמול בגיל 94, נקבר בחלקת יקירי ירושלים בבית העלמין הר המנוחות בעיר. הנשיא ריבלין ספד: "התייחסת לעם שלנו בחרדת קודש, נשאת את הלאום במילותיך"
נוב ראובני
01 בפברואר 2018
11:50
עודכן ב 12:27

אלפי בני אדם ליוו למנוחות היום (חמישי) את המשורר, הסופר והעיתונאי חיים גורי בבית העלמין הר המנוחות בגבעת שאול שבירושלים. גורי, שמת אתמול בגיל 94, נטמן בחלקת יקירי העיר. עוד לפני מסע ההלווייה, הוצב ארונו ברחבת תיאטרון ירושלים כדי לחלוק לו כבוד אחרון.

ארונו של חיים גורי בתיאטרון ירושלים, הבוקר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

נשיא המדינה ראובן ריבלין ספד לגורי. "חיים יקר, יותר מיממה עברה מאז שהלכת לעולמך וחסרונך נוכח כל כך. אנו מנסים להעמיד את המילים בשורות, לצחצח אותן, לגייס אותן, אך הן מסרבות. הן נשמעו בקולך - למי שאהב אותן יותר מכל, מסרבות להישמע לקולנו. בוקר בלי המשורר הלאומי שלנו. כן, היית המשורר הלאומי שלנו.

"משום חרדת הקודש שבה התייחסת לעם שלנו, לאומה שלנו, למדינת ישראל ולתפקיד שלך בה. נשאת את הלאום במילותיך. היית אוהב וכואב, מבקר חריף ונביא זעם, מאוהב וקנאי, נאמן בכל מילה. דבריך יצאו תמיד מקרב לב. הקשבנו לך לא רק בגלל הרעות ובאב אל-ואד. ידענו שמי שכתב אותנו כך תמיד וקודם כל הוא בשר מבשרה של הארץ הזו, בשר מבשרה של האומה הזו. בשר מבשרו של העם הזה".

הנשיא ריבלין מול ארונו של חיים גורי (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

אתמול ספדו אישי ציבור ואמנים רבים לגורי, חתן פרס ישראל לשירה, שנמנה עם נפילי דור תש"ח. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בישיבה של מליאת הכנסת כי גורי "שילב באופן יוצא דופן את הלוחם ואת איש הרוח. ביצירה הפורייה שלו מהדהדים אתגרי הקיום הלאומיים בדורות הגאולה. מי מאיתנו אינו יודע או אינו מסוגל לפזם את שיריו שמרגשים עד דמעות, דוגמת 'הרעות', 'באב אל וואד', 'לנצח זכור נא את שמותינו'".

ריבלין אמר אתמול בראיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב' בעקבות מותו של גורי: "זה בוקר עצוב לכל מי שהכיר את חיים גורי, המשורר הלאומי בן ימינו, משורר העצמאות ומשורר המדינה בתקומתה. הוא השפיע עליי גם ברעות וגם במוסריות, כשנשאל מה שלומך וענה 'שלומי כשלומה של המדינה'".

גם שרת התרבות והספורט מירי רגב נפרדה מהסופר והמשורר: "נעצב ליבי לשמע הידיעה המרה על פטירתו של חיים גורי. חיים גורי ז"ל היה מגדולי משוררי דור תש"ח וליווה את תקומת עמנו בארצו. השורה האלמותית משירו ,'הרעות ' מה רבים שאינם כבר בינינו' מהדהדת בי, עת אנו נפרדים מרבים מאותם יפי הבלורית והתואר, אשר טביעות אצבעותיהן חקוקות בקרקע וברוח של עמנו. גורי ז"ל היה ויישאר לעד מ'פרחי האש' של תקומתנו הלאומית במדינת ישראל. יהי זכרו ברוך".

גורי כתב עשרות ספרי שירה ופרוזה, חלקם הפכו עם השנים לאבני דרך בתרבות ובאתוס הישראלי. הוא נולד ב-1923 בתל אביב כחיים גורפינקל. אביו, ישראל, היה ממייסדי מפא"י וחבר כנסת מיום היווסדה.

בילדותו למד גורי בבית החינוך לילדי העובדים בתל אביב, בהמשך למד בקיבוצים בית אלפא וגבעת השלושה וסיים את לימודיו בבית הספר החקלאי "כדורי". בשנת 1941 הצטרף לפלמ"ח ובהמשך לקח חלק בפעילות ארגון ההגנה וצה"ל. בתקופת המרי השתתף גורי בפיצוץ הרדאר בסטלה מאריס כחלק ממבצע רחב להשמדת תחנות מכ"ם בריטיות. לאחר מלחמת העולם השנייה נשלח למחנות העקורים בהונגריה, על מנת לעזור לניצולי השואה לקראת עלייתם לארץ ישראל.

במלחמת העצמאות לחם גורי בקרבות חזית הדרום כסגן מפקד פלוגה בחטיבת הנגב ואחריה הוציא את ספר הביכורים שלו, "פרחי אש", שעוסק בחיילים שהשתתפו במלחמה. תקופת מלחמת העצמאות השפיעה מאוד על גורי ובעקבותיה נכתב חלק גדול משיריו המפורסמים כמו "באב אל-וואד" ו"שיר הרעות".

בשנת 1972 החל ליצור סדרת סרטים עבור מוזיאון השואה בקיבוץ לוחמי הגטאות. הסרטים עסקו בהשמדת היהודים בתקופת השואה, מסעם של הניצולים לארץ ישראל וההתנגדות היהודית במלחמה. טרילוגיית הסרטים תורגמה לחמש שפות וזכתה בפרסים רבים. הסרט הראשון, "המכה ה-81", היה מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. הסרט השני, "הים האחרון", זכה בפרס נשר הכסף הצרפתי. 

יצירתו הענפה זיכתה אותו בפרסים רבים, ביניהם פרס ישראל לשירה ב-1988, פרס ביאליק לספרות ב-1975, פרס אוסישקין ופרס סוקולוב. בשנת 2015 התבשר כי זכה בפרס היצירה בתחום הציונות על ספרו "אף שרציתי עוד קצת עוד". גורי סירב לקבלו וטען כי "זה פרס ציונות. אני ציוני מיום שנולדתי ואמות ציוני וכל חיי לחמתי למען הציונות, אבל לא נראה לי שהספר הזה ראוי לפרס הזה. הספר חורג מהמרחב הזה אבל הודיתי לשופטים שבחרו בו, שרצו לעשות משהו טוב ולכבד אותי, וביקשתי שיעניקו ליוצרים צעירים בתחילת דרכם".