בועז ארד
צילום: מתוך עמוד היוטיוב של בועז ארד

האמן והמורה בועז ארד נמצא מת בדירתו

ארד נמצא תלוי יממה לאחר שבאתר מאקו פורסם תחקיר בו נטען כי היו לו יחסים רומנטיים עם תלמידות כשלימד בתלמה ילין. בתגובתו לתחקיר אמר כי "המשמעות של פרסום הטענות היא לסיים את חיי"
שני נחשוני וורד פלמן
02 בפברואר 2018
15:15
עודכן ב 18:11

האמן בועז ארד בן ה-62 נמצא הבוקר (שישי) תלוי ללא רוח חיים בדירתו בתל אביב. ארד עסק בווידאו, פיסול, ציור, רישום וצילום. הוא היה מרצה באקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל, ובמדרשה לאומנות בית ברל וזכה במספר פרסים. בעבר גם לימד בבית הספר התיכון בגבעתיים תלמה ילין.

אתמול פורסם תחקיר נרחב באתר מאקו אודות תלמה ילין. בתחקיר נטען בין היתר שארד ניהל מערכות יחסים רומנטיות עם תלמידות שלו בעודן קטינות בעת שלימד בבית הספר בין השנים 1983 ל-2006.

ג', שהיתה בת 16 כשלמדה אצל ארד, מספרת בתחקיר "הגעתי לבית שלו והוא ביקש לצייר אותי. הסכמתי מיד. אחרי זמן מה אמרתי לו שאני רוצה שיצייר אותי בעירום, והוא הסכים אבל לא היה מסוגל לצייר. הוא אמר לי שהוא לא יכול, לא עומד בזה, ניגש אליי והתחלנו להתנשק. שכבנו. הוא היה הראשון שלי".

פרסום התחקיר של מאקו מגיע על רקע עדותו של איש התקשורת אסף הראל על כך שחווה הטרדה מינית שחווה על ידי מנחם נבנהויז - מנצח לשעבר בתלמה ילין.

ארד הכחיש את הטענות ואמר שהיו לו מערכות יחסים עם תלמידות לשעבר, אחרי שסיימו את לימודיהן. כשעומת עם עדותה של ג' ענה: "גם אם מישהי סיפרה שנוצר קשר רומנטי, יכול להיות שנוצר, אבל לא היה שם סקס. בגלל הפרסום אצלכם אני נכנס לערימה של המתועבים האלה, אבל אני לא שם. זה לא אני. בחיים לא הטרדתי מינית".

יש לציין כי בתגובתו לתחקיר חזר ארד כמה פעמים על כך שהדבר עלול להוביל להתאבדות. "ברגע שייצאו הטענות האלה לעולם את גוזרת את דיני מאחר ולא תהיה לי הזדמנות להתגונן בפני האשמות אלו בבית משפט. אני לא אוכל להסתכל לאמא שלי בפנים, אין טעם לחיי, המשמעות של זה היא לסיים את חיי", אמר האמן, וגם: "נשאר לי לדפוק כדור בראש". ב"מאקו" ציינו כי בעקבות דבריו של ארד נעשתה פנייה למשטרה.

אמש פרסם ארד פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, שכלל את הפורטרט של דורה מאר - המוזה של הצייר פבלו פיקאסו, שהיתה צעירה ממנו ב-25 שנה, ועליה כתב: "כשאני חי עם אשה צעירה ממני, הדבר עוזר לי להישאר צעיר".

ממאקו נמסר בתגובה: "הבשורה על מותו של בועז ארד כואבת. זוהי טרגדיה ואנו מביעים את צערנו למשפחתו. שורה של עדויות על מערכות יחסים אינטימיות הגיעו למגזין ונבדקו בזהירות ובאופן מקיף. דבריו של ארד הובאו במלואם בכתבה. הסיפורים המגיעים לגופי התקשורת וכן לרשתות החברתיות מעלים סוגיות מוסריות מורכבות ואנו נדרשים אליהן מידי יום. ההחלטה לפרסם את התחקיר התקבלה בלב כבד אך שלם".

תגובת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית להתאבדותו של בועז ארד: "הצטערנו מאוד לשמוע שארד שלח יד בנפשו. אנו שולחות תנחומים כנים למשפחתו ולאוהביו. אובדן חיי אדם הוא מכה נוראית, תמיד. לצערנו, הנושא מוכר לנו היטב, בשל השיעור הגבוה של אובדנות ופגיעות עצמיות בקרב נפגעות ונפגעים, בעיקר בגילים הצעירים. יש מי שמנצלים את השעה הקשה הזאת כדי להתנגח בנשים והגברים שחשפו את הפגיעות המיניות שחוו לאורך השנים".

"אנו מבקשות מכל מי שרואה את עצמו או את עצמה כחלק מהמאבק שלנו, להשמיע כעת קול ברור: הנפגעות אינן אשמות בהחלטה של ארד ליטול את חייו. גם לא הכתבת, אשר פעלה באופן מקצועי וישר, והתריעה בפני הגורמים המוסמכים. כואב מאוד להודות בכך, אך לחשיפת האמת - בכל תחום - לעיתים נושאת תג מחיר כבד מנשוא. הדבר נכון לגבי תחקירים עיתונאיים וחקירות משטרה בכל נושא, לאו דווקא בתחום הפגיעה המינית. עם זאת, אין מנוס מלהודות באמת ולהתמודד איתה", נכתב בתגובה של איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית.

באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל אמרו כי  קיבלו בצער רב את הידיעה על מותו בטרם עת של האמן בועז ארד. מהמדרשה לאמנות בבית ברל נמסר כי "המדרשה המומה וכואבת עם לכתו בטרם עת של בועז ארד, אמן חשוב, מרצה מוערך ואוצר מקורי".