שיגור טיל של חיזבאללה בסוריה
צילום: אי-פי

"ישראל חוששת שאסד יעביר לחיזבאללה נשק כימי"

העיתון "אל-חיאת" דיווח כי ישראל דנה בנושא עם המשלחת הרוסית שהגיעה לארץ. "א-שרק אל-אווסט": נתניהו איים על פוטין לפגוע במפעלי נשק איראניים ומוצבים של חיזבאללה בסוריה ובלבנון
רועי קייס
03 בפברואר 2018
10:49

העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון דיווח הבוקר (שבת) מפי גורמים אירופים כי ישראל חוששת מפני אפשרות שהמשטר הסורי יעביר נשק כימי לידי ארגון חיזבאללה. הגורמים אמרו את הדברים ברקע הביקור של המשלחת הרוסית הבכירה בישראל וכן פגישתו האחרונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקבה.

בדיווח נוסף שפורסם הבוקר ב"א-שרק אל-אווסט" נטען כי ביקורה בישראל של המשלחת הרוסית, הכוללת את ראש המועצה הביטחונית של רוסיה, ניקולאי פטרושוב, נועד לדון בחששות הישראליים מפני התפשטות איראן באזור. בנוסף, נטען כי מטרת הביקור היא "למנוע מכה מכרעת מצד ישראל" נגד מפעלי טילים איראניים תת-קרקעיים בדרום לבנון.

העיתון ציטט "גורמים יודעי דבר" שמסרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו איים במהלך פגישתו עם פוטין לפגוע במפעלי הנשק האיראניים וכן במוצבים של חיזבאללה בסוריה ובלבנון. לטענתם, המשלחת הרוסית הגיעה לארץ כדי "לבחון בצורה מדויקת את החששות הישראליים", ובמיוחד לאחר שאיראן סירבה לדרישת מוסקבה להוציא את כוחותיה מדרום סוריה.

ביום חמישי פורסם לראשונה בחדשות הערב כי הקבינט המדיני-ביטחוני יקיים ביום שלישי הקרוב דיון מיוחד בסוגיית האיום האיראני בצפון. במוקד הדיון תעמוד הקמת מפעלי הטילים המדויקים בלבנון, כשברקע המתיחות בצפון והאיומים האחרונים מצד גורמים רשמיים בישראל נגד חיזבאללה וביירות.

השבוע דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בישראל סבורים שההתקדמות בבניית מפעלי הטילים המדויקים בלבנון בעת האחרונה נעשית על רקע קשיים שבהם נתקלים האיראנים בסוריה. לא מן הנמנע כי הקשיים של האיראנים בסוריה קשורים לפעילות ישראלית. ניתן להעריך שגם משטר אסד לא מאפשר לכוחות האיראנים להמשיך ביוזמתם להקים בסיסים בסוריה, ככל הנראה בלחץ רוסי.

בשבועות האחרונים הרבו בכירים בישראל להתבטא בנוגע לפעולותיה של איראן בלבנון. הרמטכ"ל גדי איזנקוט ביום שלישי בטקס לציון 21 שנים לאסון המסוקים כי בצה"ל "יודעים שמבעד לשקט בגבול ממתינים לנו אתגרים רבים". לדבריו, "חיזבאללה שומר על נוכחות צבאית באזור ומחזיק במערכות נשק. הוא מתעצם ביכולותיו הצבאיות".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לכתבים לאחר פגישתו עם נשיא רוסיה כי יוזמת משמרות המהפכה להקים מפעלים לייצור טילים מדויקים בלבנון נמצאת כעת בשלבי הקמה. "חשוב שהאויבים שלנו יבינו – לא רק שישראל לא תקבל את הטילים המדויקים האלה, אלא יש גם הבנה לעמדתנו במעצמות", הבהיר נתניהו. לדבריו, "נשק מדויק הוא איום חמור, ואנחנו לא נקבל אותו. אלו לא היו דברי סרק, הבהרתי את חומרת הסכנה ואת העובדה שלא נקבל את זה".