שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל
טוויטר @sigmargabriel

שר החוץ הגרמני על סערת החוק הפולני: "רק אנחנו אחראים"

השר זיגמר גבריאל כתב בחשבון הטוויטר שלו: "פולין יכולה להיות בטוחה שהמונח 'מחנות ריכוז פולניים', לא מקובל עלינו". ברקע, משרד החוץ הפולני צייץ שהדיאלוג מול ישראל בנוגע לחוק החל היום - אף שנציגים ישראלים לא נכחו בפגישה
גילי כהן ואנטוניה ימין
03 בפברואר 2018
21:48

שר החוץ הגרמני זיגמר גבריאל התייחס היום (שבת) לסערה סביב הצעת החוק בפולין הנוגע למעורבותה בשואה, ואמר: "פולין יכולה להיות בטוחה שהמונח 'מחנות ריכוז פולניים', לא מקובל עלינו". הוא הוסיף בנוגע להצעת החוק שקובעת עונש מאסר למי שיטיל אחריות קולקטיבית על מדינת פולין או העם הפולני על הפשעים שבוצעו על אדמתה, או ישתמש בביטוי "מחנות ריכוז פולנים": "אין ספק כלל מי אחראי למחנות ההשמדה, הפעיל אותם ורצח מיליוני יהודים אירופאים: הגרמנים".

"רצח המונים המאורגן הזה בוצע על ידי ארצנו ולא על ידי אף אחד אחר", כתב שר החוץ הגרמני. "משתפי פעולה יחידים אינם משנים זאת". הוא הוסיף: "שום דבר לא היה ברור לי כמו העובדה שהם היו מחנות ריכוז גרמניים שלא היו בפולין במקרה. התרבות הפולנית הייתה משהו שהגרמנים גם רצו להכחיד, בדיוק כמו את החיים היהודיים. כדי לכבות את התרבות הפולנית כמו גם את כל החיים היהודיים. שלושה מתוך יותר מששה מיליון יהודים שנרצחו באו מפולין".

ברקע, משרד החוץ הפולני צייץ היום כי צוות הדיאלוג עם ישראל נפגש אתמול לפגישה ראשונה לדיון בעניין החוק הפולני - אך נציגי ישראל כלל לא לקחו חלק במפגש. בציוץ נכתב כי המפגש עסק בנושאים משפטיים והיסטוריים. עד כה, אותו דיאלוג בין ישראל לפולין בעניין החוק, שבראשו עומד מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם, טרם החל.