כץ בדרכו למשרד ראש הממשלה, בשנה שעברה
צילום: מרק ישראל סלם

יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית: "חיים כץ דג שמן, ולכן החוקרים מעוניינים בו"

אהוד נוף, מקורבו של השר שהומלץ על הגשת כתב אישום נגדו, תועד תוקף את המשטרה. פרסום ראשון: האוצר החל במגעים ראשוניים להפריט את התעשייה האווירית באופן חלקי - עד 49% ממניות החברה
צח שפיצן ושאול אמסטרדמסקי
04 בפברואר 2018
21:34
עודכן ב 08:42

"אם הם יצליחו לשים עליו (חיים כץ) את היד – אולי החוקר יתקדם בדרגה, אז בוודאי שיש לו מוטיבציה לתפוס ולחפש אותו", כך נשמע יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית, אהוד נוף, בהקלטה מהשנה שעברה שתוכנה פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. נוף נחשב למקורבו של שר הרווחה חיים כץ, והבוקר המליצה המשטרה להגיש כתבי אישום נגד השניים בפרשת השחיתות בתעשייה האווירית.

בהקלטה טען נוף כי למשטרה יש מניעים לא מקצועיים בכל הנוגע לחקירת כץ ואמר כי "זה שמחפשים את חיים כץ – זה ברור. לדבריו, "חיים כץ זה דג שמן" ולכן החוקרים מעוניינים לכאורה לחפש אותו.

בהקלטה אחרת, גם כן מ-2017, נשמע נוף מתנער מהטענות נגדו ונגד כץ: "לפני חצי שנה נכנסו חוקרים של יחידת להב 433 כדי לבדוק חשדות, כאן בתעשייה האווירית. נעצרו אנשים בתעשייה האווירית, אני בתוכם. ישבנו חמישה ימים בבית הכלא במעצר. אנחנו לא מבינים על מה הסרט הזה בכלל. פשפשנו במעשינו. לא ראינו שום דבר פגום. כלום".

נוף הכחיש בהקלטה את הטענות לפיהן בוועד התעשייה האווירית מאיימים לכאורה על עובדים כדי שיתפקדו לליכוד: "אף אחד לא מאיים ולא סוחט ולא לוחץ ולא זה, ואם יש מישהו שמרגיש שלוחצים עליו, שיפנה אליי. את אף אחד לא יפטרו בגלל זה".

אמיר חרמוני, עובד התעשייה האווירית לשעבר, שהתלונן נגד כץ אמר בתכנית "קלמן-ליברמן" בכאן רשת ב': "כולם התפקדו לליכוד, גם מערכניקים ותומכי מרץ וש"ס. מי שלא התפקד לא קודם"

עוד פורסם היום לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי במשרד האוצר בוחנים התנעה מחודשת של התכנית להפרטת תעשייה אווירית. מדובר בהחלטת ממשלה שהתקבלה כבר ב-2014, אולם זו הוקפאה בידי שר האוצר, משה כחלון, בשל מחלוקות עם ראש רשות החברות הקודם.

כעת, במשרד האוצר מזהים הזדמנות מחודשת לקדם את התכנית. על פי התכנית, התעשיה האווירית תופרט חלקית, במסגרתה יונפקו 49%-25% ממניות החברה בבורסה. מגעים ראשוניים מאוד מול העובדים, ההנהלה ומשרד הביטחון, כבר החלו.

כץ: החקירה הזויה, לא ציפיתי למשהו אחר

היום הודיעה המשטרה רשמית כי נמצאה תשתית ראייתית להעמדה לדין של כץ בפרשת התעשייה האווירית. לפי הודעת המשטרה, ממצאי החקירה מצביעים על דפוס פעולה שיטתי ומתוכנן של מעורבים בפרשה שפעלו כדי לקדם תועלת אישית. מלבד כץ, הומלץ להעמיד לדין גם בכירים בתעשייה האווירית, בהם יו"ר ועד העובדים אהוד נוף, חבר הדירקטוריון אמל אסעד, בכיר הוועד, אלי כהן, וחשודים נוספים.

"השר כץ ואחרים, ביניהם בכירי ועד העובדים בתעשייה האווירית, פעלו בקרב עובדי החברה לתועלתם האישית. בתמורה לסיוע מצד מספר חברי וועד, סיפק השר תפקידים נושאי שכר, מחוץ ובתוך התעשייה האווירית", אמרו במשטרה. בנוסף, כץ חשוד שהפר את הנחיית היועץ המשפטי לממשלה כשפעל למינוי יו"ר דירקטוריון והתערב בעניינים פנימיים של התארגנות העובדים בתעשייה האווירית. 

מהחקירה עלה עוד החשד כי שר הרווחה ניצל לתועלתו האישית משאבים ועובדים של התעשייה האווירית בשווי אלפי שקלים, למרות היותו נבחר ציבור. לגבי הבכיר בוועד העובדים, אלי כהן, צוין בהודעת המשטרה כי הוא פעל על מנת להעניק הקלות וטובות הנאה אסורות לחברה המספקת שירותי צביעה וניקיון לתעשייה האווירית. לפי החשד, בעלי החברה נהגו להגיש חשבוניות פיקטיביות כדי להסוות את דרכי הפעילות. 

השר כץ מסר בתגובה להמלצה להעמידו לדין: "לא ציפיתי אחרת מהמשטרה, כי ברור שהם אינם יכולים להודות שהמשאבים העצומים שהם השקיעו בחקירה ההזויה הזו היו לשווא. כל מי שעיניו בראשו ויודע על מה החקירה, מבין שאין בה דבר ואין שמץ של בסיס לטענות ההזויות. ברור לי שיש בפרקליטות  ובמערכת שכל ישר והגיון, ושיוחלט שלא להעמיד אותי לדין בעניין״.