הכניסה לאריאל
צילום: "מצב בטחוני גלובלי"

פיגוע דקירה בצומת אריאל: גבר בן 29 נרצח, המחבל נמלט

המחבל הגיע לטרמפיאדה חמוש בשני סכינים ודקר למוות את איתמר בן גל, תושב ההתנחלות הר ברכה בן 29 שהיה בדרכו לאירוע משפחתי. קצין צה"ל פגע במחבל ברכבו, אך הוא הצליח לברוח ומתנהל מצוד אחריו. קרוב משפחתו של הנרצח: גיליתי על מותו מכלי התקשורת
רועי שרון, ענבל תמיר, יערה שפירא
05 בפברואר 2018
14:43
עודכן ב 16:46

תושב ההתנחלות הר ברכה שבשומרון נרצח היום (שני) בפיגוע בצומת אריאל. מחבל הגיע לטרמפיאדה בכניסה לעיר כשהוא חמוש בשני סכינים והתנפל בדקירות על איתמר בן גל בן ה-29. קצין צה"ל שזיהה את המחבל רדף אחריו ברכבו ופגע בו, אך הוא נמלט. כוחות צבא מנהלים אחריו מצוד וכבישים באזור נחסמו לתנועה.

צוותי מגן דוד אדום שהוזעקו למקום העניקו לבן גל טיפול רפואי ופינו אותו לבית החולים בילינסון שבפתח תקווה, שם מת מפצעיו. במקביל להודעה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על מותו, אחד מקרובי המשפחה שהגיע לבית החולים אמר כי התבשר על כך לראשונה רק מכלי התקשורת.

בן גל הותיר אחריו אישה, מרים, וארבעה ילדים, בני שנה עד 7. הוא היה מחנך כיתה ח' בישיבת בני עקיבא גבעת שמואל ולימד זה שנים בישיבת הר ברכה. בעת הפיגוע הוא עשה את דרכו לאירוע משפחתי, שהתקיים כסדרו כשעה לאחר מכן. הלווייתו תתקיים מחר בשעה 10:00 בבית העלמין בהר ברכה. 

תיעוד הפיגוע: המחבל יורד מהסעה, חוצה את הכביש - ומתנפל בדקירות 


איתמר בן גל שנרצח בפיגוע בצומת אריאל, בברית של בנו לפני חצי שנהאיתמר בן גל, בברית של בנו לפני חצי שנה

על פי העדויות, לאחר שנדקר הצליח בן גל לרוץ מהטרמפיאדה עשרות מטרים. הוא עצר אוטובוס שעבר במקום והתמוטט בפתחו. המחבל חצה את הכביש בעקבותיו וניסה לפגוע בו, אז פגע בו קצין צה"ל שרדף אחריו עם רכבו - אך הוא נמלט לכיוון הכפר כיפ אל-חארס הסמוך תוך שהוא משליך את הסכינים. לאחר הפיגוע נחסם צומת אריאל לתנועה לכל הכיוונים, צומת תפוח וצומת רחלים נחסמו לכיוון אריאל.

חובש מד"א מרדכי יעקב פדר, שהוזעק לזירת הפיגוע, סיפר: "כשהגענו למקום חברנו לכוח רפואה של צה"ל שהעניק במקום טיפול רפואי ראשוני מציל חיים לגבר כבן 30 ששכב מחוסר הכרה עם פצעי דקירה בפלג גופו העליון. המשכנו בטיפול הרפואי שכלל פעולות החייאה מתקדמות, תרופות ועצירת דימומים כשמצבו קשה מאוד".

זירת הפיגוע בצומת אריאל (צילום: דוברות מועצת שומרון)

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר בעקבות הפיגוע: "קיבלתי בצער גדול את הידיעה על פיגוע הדקירה הנפשע שארע היום באריאל, בו נרצח איתמר בן גל ז״ל. כולנו שולחים חיבוק של נחמה וכוחות למשפחתו. אני גאה בקצין צה״ל שרדף אחר המחבל ופגע בו ברכבו, וסמוך ובטוח שכוחות הבטחון ימצאו אותו ואת המסייעים לו בקרוב ויביאו אותם לדין".

יעל שבח, אלמנתו של רזיאל שבח, שנרצח בפיגוע ירי בשומרון בחודש שעבר, פירסמה בפייסבוק דברי תנחומים לאלמנתו של איתמר בן גל: "אף פעם לא חשבתי שארגיש שנולדה לי אחות. מרים מחבקת אותך אהובה. נעבור את זה. יחד. לבד".

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון אמר כי מדובר באירוע קשה מאוד. "לצערנו מדובר במקום עליו התרענו אינספור פעמים בעבר, מקום שמשמש כמקום לירידה של המוני שבח"ים מהתחבורה הציבורית הישראלית בשומרון. פיגוע קשה שני בחודש. תושבי השומרון חזקים. הטרור לא ינצח אותנו".

זירת הפיגוע בצומת אריאל (צילום: TPS)

חמאס בירך בתוך זמן קצר על הפיגוע. בראיון לערוץ אל-אקצה של הארגון אמר דובר חמאס בעזה, עבד אל-פתח קאנוע, כי הפיגוע הוא אישור וסימן להתלקחות של אינתיפאדת אל-קודס בגדה. לדבריו, הכיבוש לא יכול ליהנות מהמצב בגדה, כל עוד העם הפלסטיני סובל באופן יום-יומי.

תושבים שהגיעו למקום צעקו לעבר אלוף פיקוד מרכז רוני נומה שהגיע לזירת הפיגוע: "עוד רצח, שבוע אחרי שבוע, תתפטר!"