אסדת הגז תמר
צילום: משה שי, פלאש 90

קצין בכיר בחיל הים: "לחיזבאללה טילים מדוייקים שעלולים לפגוע באסדות הגז"

לדברי הקצין, הטילים האיראניים שבידי הארגון מכסים את כל המים הכלכליים של ישראל - ועלולים להשבית את המשק. על תיק 3000: "הייתי מעדיף שהצוללות הגרמניות לא יהיו בידי המצרים"
כרמלה מנשה
05 בפברואר 2018
16:58

קצין בכיר בחיל הים הזהיר היום (שני) כי חיזבאללה מחזיק טילים איראניים מדוייקים "המכסים את כל המים הכלכליים של מדינת ישראל" – ואף עלולים לפגוע באסדות הגז. לדבריו, פגיעה כזו עלולה לשתק את המשק הישראלי.

הקצין אמר כי בחיל הים "מוטרדים מההתבססות האיראנית בלבנון ומהיכולות המועברות לחיזבאללה", אך הדגיש כי הצבא לא מזהה כעת מלחמה קרבה בזירה הצפונית. "אנו נערכים מול אמצעי הלחימה שכבר נמצאים בידי חיזבאללה", הוסיף.

דבריו של הבכיר בחיל הים מגיעים כשבגרמניה מתחיל בימים אלה הייצור של ספינת מגן ראשונה מתוך ארבע ספינות שישראל רכשה להגנה על המים הכלכליים, ובהם אסדות הגז. הספינה הראשונה תגיע לארץ ב-2020 וצפויה להפוך למבצעית בתוך כשנה, לאחר שיותקנו בה טכנולוגיות שונות הכוללות חימוש.

בנוסף, לאחרונה נחתם מזכר הבנה בין גרמניה לישראל לרכישת שלוש צוללות חדשות. ״המינימום הנדרש הוא שבכל רגע נתון נהיה עם חמש צוללות", הסביר הקצין הבכיר.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי הקבינט המדיני-ביטחוני יקיים מחר דיון מיוחד בסוגיית האיום האיראני בצפון. במוקד הדיון תעמוד הקמת מפעלי הטילים המדויקים בלבנון, כשברקע המתיחות בצפון והאיומים האחרונים מצד גורמים רשמיים בישראל נגד חיזבאללה וביירות.

שר בקבינט אמר לכאן חדשות כי "ישראל עושה מה שאפשר כדי לבלום את הפעילות האיראנית, כרגע באמצעים רכים. מניסיוננו - זה עובד".

"הייתי מעדיף שלמצרים לא יהיו צוללות גרמניות"

הקצין הבכיר סיפק התייחסות גם לתיק 3000 - פרשת הצוללות הנחקרת בימים אלה - והבהיר כי לחיל הין לא היה בה חלק פעיל. ״הייתי מעדיף שלא יהיו בידי המצרים צוללות גרמניות", אמר. לדבריו, "הצי המצרי מתעצם, אבל הוא לא בתרחיש הייחוס של האיומים נגדנו.

"האם אנחנו זקוקים לצוללות? התשובה היא כן", טען הקצין. "הפרשה הזו משפיעה בעצם נוכחותה".