תושבים בעזה מקבלים סיוע
צילום: עבדל ראחים חאטיב, פלאש 90

האו"ם: דלק החירום ברצועת עזה יאזל בתוך 10 ימים

המתאם ההומניטרי לשטחים הפלסטיניים בארגון, הזהיר מפני "קריסה הומניטרית" ברצועה. לדבריו, יש "צורך דחוף בתרומות"
גילי כהן
06 בפברואר 2018
15:11

דלק החירום הדרוש למתקנים החיוניים ברצועת עזה יאזל בעשרת הימים הקרובים - כך הזהיר היום (שלישי) האו"ם. עוד ציין הארגון הבינלאומי כי ישנו "צורך דחוף" בתמיכה באמצעות תרומות, כדי למנוע קסטסטרופה הומניטרית שתיווצר בשל משבר אנרגיה.


המתאם ההומניטרי לשטחים הפלסטיניים, רוברטו ואלנט, מסר היום בהודעה כי "תמיכה מיידית של תורמים דרושה בדחיפות, כדי להבטיח לפלסטינים חלשים ופגיעים בעזה גישה לשירותי בריאות, מים ותברואה מצילי חיים".

לדברי ואלנט, "בתי חולים כבר החלו להיסגר. ללא מימון ייאלצו ספקי שירותים נוספים להקפיא את פעילותם בשבועות הקרובים, והמצב יידרדר באופן דרמטי, תהליך שעלולות להיות לו השלכות על כלל האוכלוסייה. אסור לנו לאפשר את זה".

אתמול טען שר הביטחון, אביגדור ליברמן, כי רצועת עזה לא עומדת בפני אסון, כשלדבריו מערכת הביטחון תמימת דעים בנושא."יש הידרדרות ברמת השירותים, ברמת התשתיות הבסיסיות, אבל אין משבר הומניטרי", אמר בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו.

שר הביטחון הוסיף כי "המצב בעזה הוא אכן קשה, יש שם מצב כלכלי מאוד לא פשוט שחייבים לטפל בו, אבל אין שום משבר הומניטרי. אני אומר על דעת מערכת הביטחון כולה: אין משבר הומניטרי, יש מצב קשה וצריך לקחת את זה בחשבון. גם באותה ועידת התרומות שהייתה בבריסל רק לפני שבוע, אף אחד לא דיבר על המשבר ההומניטרי ואני מדגיש, זה על דעת כל מערכת הביטחון כולל מתפ"ש, שב"כ, כולם".

יו"ר ישראל ביתנו אמר עוד כי "המשבר נוצר בגלל מלחמות בין פתח לחמאס, ביו חמאס לרשות הפלסטינית". חמאס לא רוצה לקחת יותר אחריות על רצועת עזה, פתח לא לוקח, הרשות הפלסטינית לא לוקחת אחריות על רצועת עזה בגלל שחמאס לא מסכים להעביר את גביית המסים לידי הרשות. אנחנו לא צד למשבר הזה, מי שמציע שאנחנו נקח כסף ממשלם המסים הישראלי ונזרים את זה לרצועת עזה- זו טעות. מה שקורה בפועל שחמאס מנסה למנף את המשבר הכלכלי, ולא רק הכלכלי אלא גם הפוליטי, החברתי, חמאס מנסה למנף את המצב הקשה ברצועה והוא בטוח שישראל תהיה זאת שתמצמץ ראשונה".

בשבוע שעבר התראיין בתוכנית מרחאבית בכאן רשת ב' הרופא הישראלי, ד"ר איאד חמאיסי, שיצא לאחרונה לנתח רופאים ברצועת עזה במסגרת ארגון "רופאים לזכויות אדם". חמאיסי תיאר את המראות שנחשף אליהם במהלך שהותו שם ואת המצב השורר כעת בעזה. "חסרים שם מכשירים בבתי החולים, כך שאני נאלץ לאלתר, כי יש מקרים שאם לא אנתח מהר – החולה ימות", הסביר.

האזינו לראיון: הרופא הישראלי שניתח חולים ברצועת עזה