ח"כ ציפי לבני והרב שמואל אליהו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לבני יוזמת חקיקה נגד רבנים: "לא יכולים לומר מה שהם רוצים"

הח"כית קראה בכאן רשת ב' להעמיד לדין משמעתי רבנים בשירות הציבורי, על רקע ההתבטאויות האחרונות נגד גיוס נשים לצה"ל. הרב שמואל אליהו הגיב: "משתלחת לצורך פוליטי ומנסה לסתום לנו את הפה". האזינו
כאן חדשות
07 בפברואר 2018
11:24

ברקע ההתבטאויות האחרונות של רבנים בשירות הציבורי נגד גיוס נשים לצה"ל, יוזמת ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הצעת חוק שתביא להעמדתם בפני בית דין משמעתי. "הגיע הזמן שרבנים המקבלים שכר מהמדינה ומייצגים אותה יידעו שיש מעליהם בית דין", הצהירה לבני בתכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. בתגובה, הרב של צפת, שמואל אליהו, האשים את לבני כי היא "לא עושה שיעורי בית ומנסה לסתום לרבנים את הפה".

האזינו לראיון עם ח"כ ציפי לבני בקלמן-ליברמן:

שרת המשפטים לשעבר הסבירה בריאיון כי "רבנים בשירות הציבורי לא יכולים לומר כל מה שהם רוצים, להוציא הצהרות גזעניות ולפגוע בצה"ל ובנשים. לכן, זו הבחירה: אם הם רוצים להיות חלק מהממלכה - שיקבלו את כלליה". לדבריה, גם כיום רבנים בשירות המדינה כפופים לבתי דין משמעתיים, אך אלה כלל לא הופעלו משום שהם מורכבים מרבנים גם כן. "אין כתובת ואין סמכות. אי אפשר לתת לבעל תפקיד אחד לשפוט בעל תפקיד אחר", תקפה.

כשנשאלה למי מהרבנים היא מכוונת את דבריה, השיבה לבני: "הרב שמואל אליהו הוא דוגמה כמובן. אין יום שהוא לא מספק לנו אמירה גזענית או אמירה נגד צה"ל. הדבר הזה חותר תחת הערכים הבסיסיים ביותר והמוסדות החשובים ביותר במדינת ישראל, וזה צריך להיפסק. העיקרון הוא שאתה לא יכול להיות נציג של המדינה, לקבל ממנה שכר ולתקוף את כל ערכיה".

הרב אליהו הגיב בשידור לדבריה של לבני: "שרת המשפטים לשעבר, לא עשתה את שיעורי הבית כמו שצריך. אני מבין את הצורך הפוליטי שלה להשתלח ברבנים, אבל לפחות שתדייק בעובדות - הם לא עובדי מדינה, הם עובדי מועצות דתיות". הוא הוסיף: "האמירה שרבנים יחפו זה על זה הוכחה כלא נכונה, גם במקרים של עזרא שיינברג ואליעזר ברלנד, שמי שסילק אותם מהציבור היו רבנים אחרים. דווקא במקרה של תלמה ילין ואחרים ראיתי שהיה חיפוי".

"מי שלא מתאים לתקן הפוליטי - פגום ופסול". האזינו לרב שמואל אליהו

"אם אמרתי שלדעתי הרמטכ"ל שגה, או אפילו אמירות חריפות יותר – מה לא לגיטימי בזה?", תהה הרב של צפת. לטענתו, "הרעיון הוא להציב את הרבנים בעמדה שאנחנו לא יכולים לדבר. מנסים לסתום לנו את הפה ולומר, אם אמרת משפט שלא מתאים לתקן הפוליטי - אז אתה פגום ופסול. מה זה הדבר הזה? לא ציפיתי לשמוע משפטים כאלה מאנשים שמתהדרים שהם דמוקרטים וליברלים".

אליהו התייחס גם לאמירתו כי אסור להשכיר דירות לערבים, והדגיש שהוא עומד מאחוריה חרף הביקורת: "זה לא משהו שאני אומר, אלא ההלכה. אני לא מדיר אותם, אני רק אומר – יש מקומות של יהודים ויש מקומות של ערבים. כשאתה מערבב, קורה מה שקרה שלשום באריאל. זה לא משהו גזעני, אלא משהו לאומי ולא אני המצאתי את הפסוק בתורה שמדבר על זה".

בשבוע שעבר התעמת הרב אליהו גם עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, והתבטא פעם נוספת נגד שירות של נשים בתפקידים קרביים בצבא. במהלך כינוס העוסק במשפט העברי, התייחס הרב של צפת לביקורת של ליברמן על קריאתו לרמטכ"ל להתפטר ואמר: "הצבא שייך לאבא של ליברמן? מה זה החוצפה הזאת? אתה תסתום לנו את הפה?".

דבריו של אליהו באו אחרי ששר הביטחון כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "דבריהם החשוכים" של רבנים בציונות הדתית, שיצאו נגד שירות של בנות בצבא, "פוגעים בביטחון המדינה ובחוסן הלאומי, ואני מפציר בהם לחזור בהם ולהימנע בעתיד מהתבטאויות דומות".