מטוס של חברת "אייר אינדיה"
צילום: אי-פי

למרות ההכחשות - "אייר אינדיה" נערכת לפתיחת הקו שיחלוף מעל סעודיה

גורמים בריאד התכחשו לפרסום הראשון בכאן חדשות על האישור שניתן לחברת התעופה ההודית לטוס מעל שטח הממלכה בקו ניו דלהי-תל אביב, אך ב"אייר אינדיה" ממשיכים כרגיל
שרון עידן
07 בפברואר 2018
22:40

חברת התעופה ההודית "אייר אינדיה" כבר העבירה לסוכני הנסיעות בישראל את משך הטיסה והתאריכים, בטיסה ישירה מדלהי לתל אביב - כך נודע היום (רביעי) לכאן חדשות. זאת, בהמשך לפרסום הראשון שנחשף הבוקר בכאן חדשות בדבר אישור הסעודים למעבר בשטחה האווירי של טיסות מהודו לישראל.

עוד נודע כי גם אנשי צוותי האויר של החברה ההודית כבר עודכנו בפרטים. כמה שעות לאחר הפרסום, טענו הסעודים כי טרם אישרו סופית את הקו, אך נראה כי מדובר בהצהרה הנובעת מבהלה בממלכה לאור הפרסומים. 

מאיגוד הטייסים הישראלי מסרו בעקבות החשיפה בכאן חדשות כי ״איגוד הטייסים הישראלי מברך את אייר אינדיה על כניסתה לישראל. עם זאת, ‏האיגוד בהחלט בעד תחרות, אבל שתהיה הוגנת ובתנאים שווים".

לדברי האיגוד, "בין חמש לשש שעות לטיסה ישירה מעל סעודיה ו ושבע וחצי שעות לחברות ישראליות בגלל טיסה בנתיב עוקף, זו לא תחרות הוגנת. חשוב שהבעיה הזו תלקח בחשבון״.

הבוקר פורסם לראשונה בכאן חדשות כי השלטונות הסעודיים אישרו באופן סופי ותקדימי את נתיב הטיסה החדש של חברת התעופה ההודית אייר אינדיה, שיעבור מעל סעודיה. הטיסה הראשונה תצא בחודש הבא ותצא מדלהי לישראל.

כמה שעות לאחר הפרסום על נתיב הטיסה החדש והתקדימי, בסעודיה הכחישו את הדברים. הרשות הסעודית לתעופה אזרחית מסרה כי לא ניתן אישור ל"אייר אינדיה" לחלוף מעל שטח הממלכה. עם זאת, מקורות בחברה מתעקשים כי האישור אכן ניתן.

"אייר אינדיה" הייתה אמורה לטוס לישראל כבר לפני כמה חודשים. בכך, המונופול רב השנים של חברת אל-על היה אמור להישבר, אך רשויות התעופה הישראליות לא אישרו את הנתיב, שעבר מעל מדינות כמו אפגניסטן ואיראן. בשל ההתנגדות של רשויות התעופה בארץ, החברה ההודית ניסתה לאשר נתיב מעל סעודיה בטיסה ישירה לישראל.