בנימין נתניהו ורוני אלשיך
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אלשיך: "לחצו על שוטרים בחקירות רה"מ"; נתניהו: "רמיזות חמורות ומזעזעות"

אחרי שהמפכ"ל טען בראיון ל"עובדה" כי "גורמים רבי כוח" הפעילו לחצים נגד קצינים המעורבים בחקירת ראש הממשלה, תקף נתניהו בחשבון הפייסבוק שלו: "צל גדול הוטל על החקירות". אילנה דיין בכאן רשת ב': "אלשיך התעקש בפניי שמדובר בעובדות"
רועי ינובסקי, זאב קם ומיכאל שמש
08 בפברואר 2018
08:04

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך טען אמש (רביעי) בתוכנית "עובדה" כי הופעלו לחצים מצד גורמים שונים על גורמים המעורבים בחקירות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתיקי 1000 ו-2000. בראיון שהעניק לעיתונאית אילנה דיין, רמז אלשיך כי נאספו חומרים על חוקרי המשטרה העוסקים בתיקי נתניהו והאשים "גורמים רבי כוח" בניסיון להשפיע עליהם.

שעות לאחר פרסום הראיון, הגיב נתניהו במתקפה נגד אלשיך בדף הפייסבוק שלו."מזעזע לגלות שהמפכ"ל חוזר על הרמיזה ההזויה והשקרית כאילו ראש הממשלה שלח חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים אותו", מסר נתניהו.

ראש הממשלה הוסיף כי "מזעזע לגלות שהמפכ"ל גם חזר בפני עיתונאים על הרמיזה ההזויה והשקרית לא פחות של ריטמן, כאילו ראש הממשלה היה מעורב בתלונת קצינת המשטרה נגד ריטמן בגין הטרדה מינית. איך ייתכן שריטמן עומד בראש היחידה שחוקרת את ראש הממשלה ומשתתף אישית בגיבוש ההמלצות נגדו?".

"כל אדם הגון ישאל את עצמו איך אנשים שאומרים דברים הזויים כאלה על ראש הממשלה יכולים לחקור אותו באובייקטיביות ולהמליץ בעניינו ללא משוא פנים", כתב נתניהו. לדבריו, "צל גדול הוטל הערב על חקירות המשטרה והמלצותיה בעניינו של ראש הממשלה נתניהו. הרמיזות של המפכ״ל הן כל כך חמורות, שנדרשת מיד חקירה אובייקטיבית ומהירה על הטענה שרה״מ שלח חוקרים - ולאחר שיתברר שאין קשר כזה, יש להסיק את המסקנות המתחייבות לגבי אופן ניהול החקירה וגיבוש ההמלצות נגד ראש הממשלה".

בראיון שהעניק לדיין, אמר המפכ"ל בין השאר כי הופעלו לחצים מטעם "גורמים רבי כוח" על שוטרים המעורבים בחקירות נתניהו, כשברקע המלצות המשטרה אמורות להתפרסם בקרוב. לטענתו, "יש אנשים שמסתובבים סביב החוקרים, אנשים שמרחרחים. אנחנו יודעים לומר שאלה גורמים שזה המקצוע שלהם".

הבוקר התראיינה דיין בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', והדגישה כי המפכ"ל אלשיך התעקש בפניה כי הטענות שהשמיע בראיון "הן עובדות". לדבריה, אלשיך אמר לה: "אני לא יודע מי הפעיל, אני יודע שהדבר נעשה נגד חוקרים".

האזינו: אילנה דיין מגיבה בכאן רשת ב' לראיון עם המפכ"ל

"אלשיך לא השפיע על תזמון הכתבה", הוסיפה העיתונאית. "ברור לגמרי שאנחנו העלינו הילוך כשראינו שהעניין מגיע לנקודת זמן קריטית. לא רצינו לדחות את זה, כי זה לא היה רלוונטי אחרי פרסום ההמלצות".

"המתקפה של נתניהו - מעשה נואש"

במערכת הפוליטית הגיבו הבוקר להאשמות שהטיח נתניהו במפכ"ל המשטרה. יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, אמר כי ראש הממשלה "נוהג כאחרון העבריינים" והוסיף: "המתקפה על המפכ"ל אינה לגיטימית. במקום לדרוש שיסיימו את החקירה במהירות, נתניהו בוחר לתקוף את המפכ"ל ובכך ממנסה לפרק את האמון של האזרחים במערכות החוק.

"אני מצפה מראש הממשלה קודם כל להתנצל בפני הציבור. ראש ממשלה לא אמור לחיות על חשבון אחרים ולקבל מתנות במאות אלפי שקלים. לצערי מחברי הקואליציה כבר אין לנו ציפיות. בישיבתם בממשלת נתניהו הם מכשירים את ההתקפות האלה על שלטון החוק. 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "המתקפה של נתניהו על המפכ״ל טרם פרסום ההמלצות, היא מעשה נואש של נחקר שהחליט לנצל את מעמדו הרם כדי לאיים על שלטון החוק ולהטיל דופי במשטרה שמגינה על כולנו".


יו"ר מרצ, זהבה גלאון, אמרה על דבריו של ראש הממשלה: "אם אכן תמליץ המשטרה על הגשת כתב אישום, על נתניהו להכריז על נבצרות מידית עד להכרעת היועץ המשפטי בעניינו. כך יוכל ראש הממשלה להקדיש את זמנו להוכחת חפותו במקום לנצל את תפקידו ואת שלוחיו להטלת אימה על גורמי אכיפת החוק והתקשורת. אני משוכנעת שנבצרות תסייע גם ליועמ"ש להכריע במסגרת זמן מהירה יותר בנוגע להגשת כתב אישום.

לדבריה, "ההתקפה של נתניהו על המשטרה מוכיחה שבדרך למטה נתניהו ינסה למשוך את כל המדינה איתו. השחיתות של ראש הממשלה מלכלכת את כל החיים הציבוריים בישראל. אם נתניהו לא יכריז על נבצרות, אמליץ לחברי האופוזיציה להחרים את הדיונים במליאת בכנסת וכל דיון עם ראש הממשלה ולהשתתף אך ורק בהצבעות".