האלוף במילואים דן הראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אלוף במיל' דן הראל: "מוטרד מהמצב בעזה, יש להקים אי מלאכותי"

הראל, שעמד בראש משרד הביטחון, אמר לכאן רשת ב' כי עזה היא "כמו סיר לחץ" וישראל אינה צריכה להתעלם מכך. על הקמת האי המלאכותי: "לא קורה מסיבות פוליטיות"
ערן זינגר
08 בפברואר 2018
13:12

אלוף במילואים דן הראל, שעמד בראש משרד הביטחון ומשרד התחבורה, הביע היום (חמישי) בראיון לכאן רשת ב' תמיכה בתכנית להקים אי מלאכותי מול עזה, על רקע המצב ה הומניטרי ברצועה. את התכנית יזם שר התחבורה והשר לענייני מודיעין, ישראל כץ.

בראיון בתכנית "מרחאבית" אמר הראל כי "עזה היא לצדנו ואי אפשר להתעלם ממנה. המשאבים שם אינם מספיקים כדי לתחזק אותה. כשהתנתקנו מהרצועה רצינו גם להתנתק מהאחריות עליה ולא הצלחנו".

לדברי האלוף במילואים, "עזה היא כמו סיר לחץ, והקמת אי מלאכותי כפרויקט בינלאומי יכולה לשחרר קצת מהלחץ". הוא אמר כי "זה יפתור את כל סוגיית המצור והלחץ הבינלאומי עלינו, וזה לא יפגע בביטחון ישראל".

הראל הוסיף כי "בכל המערכות שעבדתי בהן אני לא מכיר אף אחד שמאמין שזה רעיון רע, והסיבות שזה לא קורה הן כנראה סיבות פוליטיות. לא יודע למה שר הביטחון מתנגד לכך. אני מאוד מוטרד מהמצב ההומניטרי בעזה".

ביום שלישי האחרון הזהיר האו"ם כי דלק החירום הדרוש למתקנים החיוניים ברצועת עזה יאזל בעשרת הימים הקרובים. המתאם ההומניטרי לשטחים הפלסטיניים, רוברטו ואלנט, מסר בהודעה כי "תמיכה מיידית של תורמים דרושה בדחיפות, כדי להבטיח לפלסטינים חלשים ופגיעים בעזה גישה לשירותי בריאות, מים ותברואה מצילי חיים".

לדברי ואלנט, "בתי חולים כבר החלו להיסגר. ללא מימון ייאלצו ספקי שירותים נוספים להקפיא את פעילותם בשבועות הקרובים, והמצב יידרדר באופן דרמטי, תהליך שעלולות להיות לו השלכות על כלל האוכלוסייה. אסור לנו לאפשר את זה".

השבוע התייחס שר הביטחון, אביגדור ליברמן, למצב ההומניטרי ברצועת עזה ואמר כי היא לא עומדת בפני אסון, כשלדבריו מערכת הביטחון תמימת דעים בנושא. "יש הידרדרות ברמת השירותים, ברמת התשתיות הבסיסיות, אבל אין משבר הומניטרי", אמר בישיבת הסיעה של ישראל ביתנו.

שר הביטחון הוסיף כי "המצב בעזה הוא אכן קשה, יש שם מצב כלכלי מאוד לא פשוט שחייבים לטפל בו, אבל אין שום משבר הומניטרי. אני אומר על דעת מערכת הביטחון כולה: אין משבר הומניטרי, יש מצב קשה וצריך לקחת את זה בחשבון. גם באותה ועידת התרומות שהייתה בבריסל רק לפני שבוע, אף אחד לא דיבר על המשבר ההומניטרי ואני מדגיש, זה על דעת כל מערכת הביטחון כולל מתפ"ש, שב"כ, כולם".

בתוך כך, שליט קטר, שיח' תמים בן חמד אל ת'אני, הורה להעביר מיד לעזה סיוע בסך תשעה מיליון דולר עבור תרופות, ציוד רפואי ומוצרי מזון. הוא שוחח בטלפון עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, ודן עמו בהמשך תמיכתה של דוחא בעם הפלסטיני ובעזה. כמו כן, הבוקר פורסם שאיחוד האמירויות הודיע כי יעביר שני מליון דולר לאספקת דלק בעבור בתי החולים ברצועת עזה.