הצפון, הבוקר
צילום: אסף מלכה

צה"ל יירט מל"ט איראני שחדר מסוריה; מטוס קרב הופל בצפון, הטייסים נטשו

חיל האוויר תקף בסוריה בעקבות חדירת המל"ט. F-16 נפגע וננטש באזור בית נטופה שבגליל, שני טייסים נפצעו ובהם אחד קשה. משעות הבוקר נשמעו אזעקות ברחבי הצפון. תיעוד: יירוט המל"ט האיראני
כרמלה מנשה, רובי המרשלג, ענבל תמיר ורועי קייס
10 בפברואר 2018
07:57

מל"ט איראני שחדר הלילה (שבת) מסוריה לשטח ישראל הופל, ובתגובה לכך תקף צה"ל יעדים צבאיים בסוריה. במהלך הפעילות, באזור תדמור, נורתה אש נגד מטוסים לעבר מטוס קרב מדגם F-16, ושני טייסים נטשו את כלי הטיס בצפון. אחד מהם נפצע קשה והשני קל. השניים פונו לבית החולים רמב"ם שבחיפה. משעות הבוקר נשמעו אזעקות ברחבי הצפון.

המל"ט יורט על ידי מסוק אפאצ'י. מדובר צה"ל נמסר כי כלי הטיס זוהה במערכת ההגנה והיה במעקב עד להפלתו, וכי בתגובה לכך הותקפו לפחות 12 יעדים בסוריה, ובכלל זה מהאזור שבו שוגר המל"ט. בין היתר, התקיפה בוצעה נגד שלוש סוללות הגנה אוויריות הסורי וארבע מטרות איראניות. סוכנות הידיעות הסורית הגדירה את פעילות צה"ל כ"תוקפנות מסוג חדש". במהלך התקיפה שוגרו מסוריה טילי נ"מ לעבר מטוס חיל האוויר.

משעות הבוקר נשמעו אזעקות באזור עמק בית שאן, הגליל ורמת הגולן. מדובר צה"ל נמסר כי מדובר בהפעלה תקינה של האזעקה, ולא נשקפה סכנה לתושבים. כמו כן, כבישים באזור נחסמו והציבור התבקש לא להגיע לאזור קיבוץ הרדוף ולאתר הנפילה. 


הסלמה בצפון" מל"ט איראני הופל בשטח ישראל

הסלמה בצפון: מל"ט איראני חדר מסוריה לשטח ישראל, צה"ל תקף בתגובה בסוריה ובמהלך ההתקפה התרסק מטוס F-16 ישראלי. צפו בשידור החי

‎Posted by ‎כאן חדשות‎ on‎ שישי 9 פברואר 2018

דובר צה"ל, תת-אלוף רון מנליס, אמר הבוקר כי ״זוהי תקיפה חמורה נגד ריבונותה של ישראל. איראן גוררת את האזור להרפתקה. אנו עוקבים אחרי האירועים ומוכנים למגוון תרחישים".

מנליס הוסיף כי נטישת מטוס ה-F-16 מתוחקר, וכי האירוע עדיין לא הסתיים והרמטכ"ל גדי איזנקוט ומפקד חיל האוויר עידו נחושתן ערכו הערכת מצב. למרות האזעקות שנשמעו תושבי יישובי הצפון הונחו כי הם יכולים לחזור לשגרה, ללא מגבלות למטיילים באזורי התיירות.

מאז תחילת האירועים קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצויות ביטחוניות עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, מאיזנקוט ומבכירי מערכת הביטחון. גם חברי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו בנעשה.

תיעוד אחד הטייסים שנטש את מטוס ה-F-16 - במהלך צניחתו:


בתגובה לאירועים בסוריה אמרו כי טענת ישראל כי המל"ט כוון נגדה היא שקר והמצאה. סגן מפקד משמרות המהפכה אמר על האירועים בסוריה: איננו מאשרים אף ידיעה שמתפרסמת על ידי ישראל, אם הסורים יאשרו זאת, אנחנו נאשר זאת גם כן מאחר שהישראלים שקרנים. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מערכות ההגנה האוויריות של סוריה ירו בתגובה לתקיפה ישראלית באזור פרברי דמשק.

בתחילת השבוע סייר נתניהו ברמת הגולן ביחד עם שרי הקבינט וקיבל סקירה ביטחונית מאיזנקוט ומקצינים בכירים. "פנינו לשלום, אבל אנחנו ערוכים לכל תרחיש, ואני לא מציע לאיש שינסה אותנו", אמר ראש הממשלה, "אני מתרשם מהעבודה הגדולה שצה"ל עושה כאן כדי להגן על גבולותינו ולהגן על מדינתנו".

בסיור, שנערך במסגרת העמקת ידע לחברי הקבינט, השתתפו מלבד איזנקוט מפקד פיקוד הצפון אלוף יואל סטריק ומפקד עוצבת הבשן תת-אלוף יניב עשור. בשבועות האחרונים נשמעו מסרים ישראליים בנוגע לאיום בזירה הצפונית. בין היתר, אמר ליברמן כי "איראן מנסה להקים תשתית נגד ישראל בסוריה ומפעל טילים בלבנון".

בצאתו לביקור מדיני במוסקבה בשבוע שעבר אמר נתניהו כי ידון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בהתבססות איראן בסוריה והשפעתה הגוברת בלבנון. בישראל מעריכים כי השינוי במדיניות האיראנית והחזרה לבניית מפעלי טילים בלבנון נובעים מכך שבלחץ רוסי, סוריה מונעת מאיראן להקים בסיסים בשטחה.

פינוי הטייסים שנטשו את מטוסם בצפון: