חיזבאללה בגבול עם ישראל
AP

חיזבאללה: "הפלת המטוס – שלב אסטרטגי חדש"

ארגון הטרור פרסם הודעה, שבה גינה את ישראל על התקיפות בסוריה, ושיבח את מערך צבאו של אסד שפגע במטוס חיל האוויר. "ההתפתחויות היום - משמעותן שהמשוואות הקודמות בטלות", הבהירו בחיזבאללה
רועי קייס
10 בפברואר 2018
17:15

חצי יממה לאחר חדירת המל"ט האיראני לשטח ישראל, שבעקבותיה החלה ההסלמה בגבול הצפוני, בחיזבאללה מתייחסים לראשונה לאירוע. ארגון הטרור פרסם אחרי הצהריים (שבת) הודעה רשמית, שבה נכתב כי אירועי היום הם שלב אסטרטגי חדש באזור.

"אנחנו מגנים את התוקפנות הישראלית המתמשכת נגד סוריה ואת הפגיעה החוזרת במתקניה הצבאיים והאזרחיים. אנחנו משבחים את הערנות של הצבא הסורי, שהפיל את המטוס הישראלי", נכתב בתחילת ההודעה, בהתייחס לפגיעה במטוס הקרב של חיל האוויר ולתקיפות צה"ל על מערך ההגנה האווירית של סוריה.

"זוהי התחלה של שלב אסטרטגי חדש, שישים קץ להפקרתו של המרחב האווירי והיבשתי הסורי. ההתפתחויות היום - משמעותן באופן גורף שהמשוואות הקודמות בטלות", הובהר בהודעת חיזבאללה.

לבסוף האשים הארגון השיעי, שנתמך על ידי איראן, את ישראל ב"סיוע הבוטה לטרור ולארגוני הטרור" במסגרת המלחמה בסוריה. "אנחנו מדגישים את עמידתנו האיתנה והעוצמתית לצד העם הסורי בהגנה על אדמתו, ריבונותנו וזכויותיו הלגיטימיות", נכתב בהודעה.

בכיר בחיל האוויר: "התקיפה הרחבה ביותר מאז 1982"

מוקדם יותר היום התייחס לאירועים בצפון ראש מטה חיל האוויר, תת-אלוף תומר בר, שאמר כי ההערכה בצה"ל היא שמטוס ה-F16 שהתרסק היום מעל המצפה הרדוף – נפגע מטיל קרקע-אוויר. שני הטייסים הספיקו לנטוש את המטוס, ופונו לבית החולים רמב"ם שבחיפה. מצבו של אחד הטייסים קשה אך יציב, ואילו השני צפוי להשתחרר מבית החולים כבר מחר.

הקצין הבכיר סיפר, כי האירועים החלו עם חדירת המל"ט האיראני לשטח ישראל סמוך לשעה 4:00. "מערכי ההגנה האווירית של חיל האוויר זיהו מטוס ללא טייס איראני שעושה דרכו למדינת ישראל. כלי הטיס הזה יורט על ידי מסוק האפאצ'י בהצלחה, לאחר שהוא חדר בפועל לתחומי מדינת ישראל. כלומר חיכינו לו, זיהינו אותו לפני, חיכינו לו שיחצה את מדינת ישראל - ואז הפלנו אותו. היה חשוב לנו שיופל בשטחנו, מבלי לסכן כמובן, ולא היה סיכון לתושבי מדינת ישראל. היה חשוב לנו לשים את היד, כי זה לראשונה כלי טיס איראני שמגיע וחוצה לתחומי מדינת ישראל", הסביר בר.


"מיד לאחר הפלת המל"ט חיל האוויר תקף גם את קרון השליטה והבקרה. המטוס ללא טייס הזה מוטס מרחוק על ידי קרון שליטה ובקרה עם איראנים בתוכו. הקרון הזה נמצא בעומק סוריה", המשיך הבכיר בחיל האוויר. "בסופו של דבר הקרון הושמד גם תוך כדי זה שהוא בתנועה - פעולה מורכבת ומוצלחת".

תא"ל בר הוסיף כי במהלך התקיפה שוגרו לעבר מטוסי חיל האוויר עשרות טילי קרקע-אוויר ממגוון סוגים. "אחד המטוסים, מהמבצעים אל מול אותו קרון שליטה, ככל הנראה נפגע במהלך ביצוע המשימה המורכבת הזאת, נטש, שני הלוחמים חולצו ומצבם יציב. לאחר מכן, בעצם מתבצעת התקיפה הרחבה ביותר של חיל האוויר אל מול מערך ההגנה האווירית הסורי, לדעתי מאז שלום הגליל. תקפנו את הסוללות וגם מטרות איראניות נוספות בסוריה".