חיילים בגבול הצפון
צילום: פלאש 90

הבית הלבן: "תומכים בזכות של ישראל להגן על עצמה"

יממה לאחר חדירת המל"ט האיראני והפלת המטוס הישראלי, בוושינגטון מסרו הודעה רשמית: "על איראן לחדול מפעולות פרובוקטיביות". צה"ל שומר על דריכות בצפון, גורם ביטחוני: "ישראל, סוריה ואיראן לא מעוניינות בהתלקחות"
כתבי כאן
11 בפברואר 2018
07:54

ארצות הברית תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני המיליציות הנתמכות בידי איראן, וקוראת לטהראן לחדול "מפעולות פרובוקטיביות" – כך נמסר הבוקר (ראשון) בהתייחסות ראשונה מטעם הבית הלבן להסלמה בין סוריה לישראל.

הסלמה בצפון - כתבות נוספות:

הטייס שהפיל את המל"ט האיראני משחזר: "ערוכים לכל תרחיש" >>

נתניהו לפוטין: "להימנע מצעדים שעלולים להוביל לעימות" >>

בנט על איראן: "במקום לריב עם הזרועות - צריך ללכת על הראש" >>

"ישראל היא בעלת בריתה הנאמנה של ארצות הברית", נאמר בהודעה מוושינגטון, "ואנו ומכים בזכותה להגן על עצמה מפני הכוחות הסוריים והמיליציות הנתמכות על ידי איראן בדרום סוריה. אנו קוראים לאיראן ולבעלות בריתה לחדול מפעולות פרובוקטיביות ולפעול לשלום אזורי".

בצה"ל שומרים היום על דריכות בגבול הצפון, שם נשמר השקט מאז שעות הבוקר אתמול. גורם ביטחוני מסר היום כי חדירת המל"ט האיראני והפלת המטוס מהווה מימוש של האזהרות הישראליות מפני ההתבססות של איראן בסוריה. לדבריו, ישראל, סוריה ואיראן אינן מעוניינות כעת בהתלקחות ובמערכה צבאית כוללת, אך לצד זאת, ישראל לא תוותר על הקווים האדומים.

ברקע המתיחות בגבול הצפון, היום אמורה להיערך ישיבת הממשלה כסדרה. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להתייחס במהלכה לאירועים אתמול. גם ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני תכלול עדכונים בנוגע לנעשה בצפון ולהיערכות העתידית של ישראל. ישיבת הקבינט נקבעה מראש, אך בשל האירועים היא צפויה לכלול גם עדכון של השרים על הפעילות הצבאית בסוריה.

מצבו של הטייס שנטש אתמול את מטוס הקרב בגליל ונפצע באורח קשה משיך להיות יציב. הוא מורדם ומונשם, וייתכן כי במהלך היום ינסו הרופאים לגמול אותו מההנשמה. הטייס השני, שנפצע באורח קל בנפילת המטוס, צפוי להשתחרר היום מבית החולים.

הבוקר פרסם העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", היוצא לאור בלונדון, כי התקיפה הנרחבת שביצעה אתמול ישראל בסוריה צמצמה מאוד את פעילות מטוסי צבא סוריה הפועלים נגד מטרות אזרחיות במדינה. לפי הדיווח, אתמול לא נראו מטוסים סוריים בשמי אידליב, שם מתנהלת לחימה עזה בימים האחרונים, וגם באזור דמשק. זאת, לאחר שישראל פגעה במטרות של צבא אסד, בהן מערכות קשר המשמשות את הטייסים. בשבוע שעבר נהרגו כ-200 בני אדם בתקיפות של מטוסי צבא סוריה ומטוסים רוסיים במדינה.

עוד לפני כן, דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם כי בתקיפות הישראליות אתמול נהרגו לפחות שישה בני אדם שנמנים על כוחות המשטר הסורי, ועל כוחות חמושים אחרים הנאמנים לו. מהדיווח עולה כי חלק מההרוגים הם אזרחים סורים וחלק אזרחים של מדינות אחרות. בנוסף, נטען כי ישנם פצועים נוספים בתקיפות בדרגות חומרה שונות, וכי מניין ההרוגים עלול עוד לעלות. כלי התקשורת של המשטר הסורי נמנעו מאז אתמול מלפרט בנוגע למספר הנזקים והיקף הנזקים כתוצאה מהתקיפות.

אמש הציג צה"ל צילומים של שברי המל"ט האיראני שחדר לשטח ישראל והופל, וכן צילומים של בסיס חיל האוויר הסורי שממנו יצא. בצה"ל אמרו כי "איראן וכוח קודס פועלים מזה תקופה ארוכה מהבסיס הסמוך לתדמור, בגיבוי כוחות צבא סורים ובאישור המשטר הסורי".


שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, פנה אמש לחברות מועצת הביטחון של האו"ם במכתב חריף בעקבות ההסלמה בגבול הצפון. "זו אינה הפעם הראשונה בה אנו מזהירים אתכם מפני הפעולות המסוכנות של איראן המערערות את המצב באזורנו", כתב. "התקרית הזו מוכיחה כי כל אחת ואחת מן האזהרות האלו התבררו כנכונות. ישראל תגן על אזרחיה ולא תסבול כל הפרה של ריבונותה".

דנון קרא למועצת הביטחון לגנות את הפעולות האיראניות: "על מועצת הביטחון לגנות את הצעד המסוכן הזה ולשים סוף לאלתר לפרובוקציות האיראניות. אסור לחברות המועצה לעמוד מנגד כאשר איראן פועלת להסלמה מסוכנת ומפרה החלטות של מועצת הביטחון".

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, כרמלה מנשה, רועי קייס, ערן זינגר, נורית יוחנן וניצן גלוסמן