חיילים משקיפים על גבול סוריה, אתמול
צילום: פלאש 90

ראש מטה חיל חיל האוויר: "האירוע מאחורינו, אך עדיין עוקבים אחר הנעשה"

תא"ל תומר בר אמר לכאן רשת ב' כי "עדיין לא ידוע מה הייתה משימת המל"ט האיראני" וכי "הציבור הישראלי לא תמיד חשוף לפעילויות". הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ: "הפלת המטוס - לא העניין המרכזי"
מערכת כאן חדשות
11 בפברואר 2018
09:21

ראש מטה חיל האוויר, תא"ל תומר בר, אמר הבוקר (ראשון) כי ההסלמה בצפון הסתיימה, אך בצה"ל ממשיכים לעקוב בדריכות אחר הנעשה מסוריה. בראיון לתוכנית קלמן ליברמן בכאן רשת ב' אמר בר כי "בשלב זה נראה שהאירוע מאחורינו. אנחנו עדיין עוקבים ומתכננים את פעולות ההמשך".

"באופן כללי אנחנו מונעים התבססות איראנית ומונעים העברת אמצעי לחימה לחיזבאללה", הסביר הרמ"ט. "הציבור הישראלי לא תמיד חשוף לפעילויות". לדבריו, "חיל האוויר ערוך כל הזמן למניעת חדירת כלי אווירי לתחום מדינת ישראל. ברגע ונקלוט משהו, יש לנו מספיק זמן ליירט אותו כשהוא יגיע לשטחנו".

האזינו לראיון עם בר

תא"ל בר התייחס לכוונה האיראנית באירוע אתמול ואמר כי "עדיין לא ידוע מה הייתה משימת המל"ט בשטח ישראל. בכל מקרה זו הפרה בוטה של ריבונות ישראל. רצינו לוודא שהמל"ט חצה לשטחנו כדי שנשים עליו את ידינו. תזמנו את מקום הנפילה למקום נוח לנו".

על תמונת הניצחון בצד הסורי והאיראני אמר בר כי פעולת חיל האוויר התרחשה "במזג אוויר מגביל, בלילה, תוך שיגורי עשרות טילי נ"מ. עדיין, להשלים את המשימה בעומק סוריה, זו הצלחה".

חלוץ: "הפעלת המטוס - לא מרכז הדיון"

מוקדם יותר התראיין לכאן רשת ב' גם הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל במילואים דן חלוץ, שניסה לצנן את המתיחות ואמר כי "צריך להכניס דברים בפרופורציה. היה אירוע חריג אבל לא צריך להפוך אירוע של נפילת מטוס למרכז הדיון, שרחב הרבה יותר". לדבריו, "הנחת העבודה שדברים יתרחשו עם אפס פגיעות, מנותקת מהמציאות".

חלוץ אמר כי "המהות היא שיש בפנינו כמה משימות על. להגן על שמי המדינה, למנוע התחמשות של חיזבאללה כיעד מתמשך, למנוע התבססות איראנית בסוריה, להימנע מחיכוך עם הרוסים בסוריה - לא על חשבון היעדים האסטרטגיים של ישראל, ולהשיג תמיכה בינלאומית רחבה".

הרמטכ"ל לעשבר הוסיף כי "הנוכחות הרוסית בסוריה מקילה עלינו כי יש עם מי לדבר ולהעביר מסרים. צריך לנצל את זה כדי להשיג יעדים אסטרטגיים של ישראל". בהתיחס לתוצאות האירויעם האחרונים בצפון, אמר חלוץ כי "ניצחון אינו תמונות, אלא עובדות. מדינת ישראל הגיבה נכון בזה שהיא פגעה במערכי ההגנה האווירית הסורית. לא פגעו בחופש הפעולה שלנו ושום יכולת של חיל האוויר לא נפגעה".

השר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, זאב אלקין, התראיין אף הוא בקלמן-ליברמן ואמר כי ישראל "לא רוצה מלחמה, אך יש לנו קווים אדומים ברורים - ואנחנו עומדים בהם. אין לנו מה לחפש בסוריה אם איראן לא תפעל משטחה".

על היחסים עם רוסיה ברקע ההסלמה אמר אלקין: "גם אתמול נוכחנו לדעת כמה הקשר איתם חשוב. אנחנו לא צריכים לקבל מהם אישור, אבל התיאום בינינו עובד טוב. התגובה שלהם אתמול לא הזכירה את ישראל במפורש, ולא ציפיתי מהם לתמיכה וגיבוי כמו האמריקנים".

"אין לנו מה לחפש בסוריה אם איראן לא תפעל משטחה