ח"כ בצלאל סמוטריץ' ויואב קיש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בצל המתיחות בצפון: נדחה הדיון בחוק הריבונות

ראשי הקואליציה הסכימו פה אחד שלא לקיים היום את הדיון בהצעה של ח"כ בצלאל סמוטריץ' ויואב קיש, המבקשת להחיל ריבונות ישראלית ביהודה ושומרון. קיש: "מאמין שזה הזמן הטוב ביותר, אך מקבל את הדחייה"
יואב קרקובסקי וזאב קם
11 בפברואר 2018
14:15

הדיון של ועדת השרים לחקיקה בחוק הריבונות, שיזמו הח"כים יואב קיש (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), יידחה – כך הוחלט היום (ראשון) פה אחד בישיבת ראשי הקואליציה. ברקע ההסלמה בצפון והאירועים הביטחוניים אמש, ציינו גורמים הן בליכוד והן בבית היהודי כי ישנן "מספיק סיבות" כדי לדחות את הדיון שתוכנן היום בהצעה, הנוגעת להחלת הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושומרון.

בעקבות דחיית הדיון אמר ח"כ קיש: "אני מאמין כי זה הזמן הטוב ביותר והנכון ביותר להעלות את חוק הריבונות ולכן סירבתי להסירו מסדר היום. יחד עם זאת, אני מקבל את עמדת ראשי הקואליציה שבחרו לדחות את ההצעה לדיון בזמן אחר. אמשיך לפעול בכיוון זה עקב החשיבות העצומה של העניין. רק ממשלת הליכוד בראשות נתניהו יכולה להעביר זאת באחריות".

מנגד, ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני) מסר בתגובה כי ״חוק הריבונות הוא טעות ואיוולת מסוכנת וחמורה, שתירשם בדברי הימים של ישראל והעם היהודי כמכה היסטורית להמשך קיום החזון הציוני, וצעד טרגי בדרך לאובדן הצביון הדמוקרטי והיהודי של מדינת ישראל. זו יוזמה אנטי-ציונית, אנטי-יהודית ואנטי-דמוקרטית בעליל. אין מה לדחות את העלאת החוק - צריך להוריד אותו מהפרק לתמיד, לטובת אזרחי מדינת ישראל כולם, לטובת השלום באזור ולטובת הישרדות הרעיון הציוני, היהודי והדמוקרטי".

מוקדם יותר נדחה חוק נוסף שיזם ח"כ סמוטריץ', הנוגע להגבלת סמכות מבקר המדינה. אף על פי שכבר גיבש את הרוב הנדרש בקרב השרים החברים בוועדת השרים לחקיקה, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם הודיע לסמוטריץ' כי ההצבעה תידחה בשבוע לפחות. הדחייה נועדה לאפשר לשר האוצר משה כחלון, שנחשב למתנגד המרכזי לחוק, לשוב לארץ מחו"ל כדי לקחת חלק בשיחות לגביו.

הצעת חוק מבקר המדינה מבקשת להגדיר את סמכויות המבקר ולקבוע כי הוא יוכל לבקר רק בדיעבד את פעילות משרדי הממשלה, ולא להורות להם כיצד לנהוג בעתיד. כחלון טירפד את הצעת החוק לפני כמה חודשים, כשעלתה בוועדת השרים, ואף התחייב שהיא לא תתקדם יותר בעתיד. כשתעלה לדיון, היא צפויה לעורר עימות בין סיעות הבית היהודי לכולנו.

בתוך כך, מליאת הכנסת כונסה היום לישיבה מיוחדת שנמשכה שתי דקות בלבד, על מנת לאפשר לממשלה להניח את ספר התקציב ואת חוק ההסדרים לשנת 2019. על פי התקנון, חוק התקציב נדרש להיות מונח 48 שעות לפני ההצבעה עליו בקריאה ראשונה. מכיוון שביום שלישי צפויה הכנסת להצביע על תקציב 2019 בקריאה ראשונה, נדרש להניח את טיוטת חוק התקציב כבר היום על שולחן הכנסת, ולשם כך נפתחה ישיבת מליאה מיוחדת שנמשכה שתי דקות.

בסוף חודש דצמבר האחרון פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פרסם הנחייה למשרדי הממשלה, שלפיה בכל חוק חדש שיועלה בידי הממשלה, תהיה חובה להתייחס גם לשטחי יהודה ושומרון. לפי ההנחייה של מנדלבליט, לא תהיה חובה לקבוע כי החוקים החדשים יחולו על יהודה ושומרון, אולם בכל מקרה כזה יידרשו משרדי הממשלה להקדיש פסקה בה יסבירו מדוע הוחרג הנושא מחקיקה בשטחים הללו.

בנוסף, כחלק מהרפורמה שמובילה שרת המשפטים איילת שקד, הופץ בחודש שעבר תזכיר חוק להסמכת בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים לדון בהחלטות מנהליות של רשויות ישראליות ביהודה ושומרון. במקביל, פורסם צו להעברת סמכויות נוספות מבג"ץ לבתי המשפט המנהליים ברחבי הארץ.