משמרות המהפכה במצעד בטהראן
צילום: אי-פי

בישראל מעריכים: תקרית נוספת עם איראן - רק עניין של זמן

בישראל מבהירים כי יגיבו בעוצמה רבה יותר, אם טהראן תשוב ותנסה לפגוע בריבונות הישראלית. נתניהו התייחס הבוקר להסלמה בצפון: "הבהרנו שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה"
כרמלה מנשה
11 בפברואר 2018
16:49

תקרית חדירת המל"ט האיראני אתמול הסתיימה, אך בישראל מעריכים היום (ראשון) כי תקרית נוספת היא רק עניין של זמן. בישראל מבהירים כי יגיבו בעוצמה רבה יותר, אם איראן תשוב ותנסה לפגוע בריבונות הישראלית. על פי ההערכות, שמתבססות בין השאר על הכרזות בכירי המשטר האיראני ביממה האחרונה, איראן נחושה להמשיך בניסיונותיה להתבסס בסוריה.

מאות אלפי בני אדם התכנסו היום בטהראן לציון 39 שנים למהפכה האסלאמית והוקיעו את ארצות הברית ואת ישראל. הנשיא חסן רוחאני לא התייחס מפורשות לתקרית בצפון, אולם אמר כי "הם (ארצות הברית וישראל) רצו ליצור מתח באזור, רצו לחלק את עיראק וסוריה, וליצור כאוס ארוך טווח בלבנון. אבל בעזרתנו המדיניות שלהם נכשלה".

סרטונים של מערך התעמולה האיראני שפורסמו אתמול, האשימו את ישראל בהפרות חוזרות ונשנות של המרחב האווירי בלבנון, תוך הדגשה שישראל מפרסמת שקרים אודות המל"ט. לא היה שום מל"ט, טענו האיראנים, הישראלים שקרנים. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר פעם נוספת להסלמה בגבול הצפון בסוף השבוע, והצהיר שישראל נתנה "מכות קשות לכוחות איראן וסוריה". בפתח ישיבת הממשלה השבועית, אמר נתניהו כי "הבהרנו בצורה חד-משמעית לכולם שכללי הפעולה שלנו לא השתנו במאומה".

מוקדם יותר אמר ראש מטה חיל האוויר, תא"ל תומר בר, בראיון לתוכנית קלמן-לברמן בכאן רשת ב' כי ההסלמה בצפון הסתיימה, אך בצה"ל ממשיכים לעקוב בדריכות אחר הנעשה מסוריה. בר ציין כי "בשלב זה נראה שהאירוע מאחורינו. אנחנו עדיין עוקבים ומתכננים את פעולות ההמשך".

אתמול בשעה 04:00 חדר מל"ט איראני לשטח מדינת ישראל דרך ירדן. בצה"ל זיהו את המל"ט מבעוד מועד, אך אפשרו לו להיכנס לשטח המדינה ואז הפילו אותו בעזרת שני מסוקי קרב. בתגובה לאירוע, צה"ל תקף את קרון השליטה ממנו הוטס המל"ט בשדה התעופה טי-4 בעומק סוריה.

במהלך המשימה נורו לעבר כח צה"ל עשרות טילי נ"מ (נגד-מטוסים), ומטוס F-16 של חיל האוויר ננטש בתחום שטח מדינת ישראל לאחר שנפגע. טייס אחד נפצע קשה ונזקק לניתוח, וטייס אחר נפצע קל. כמענה לשיגור טילי הנ"מ, יצא צה"ל לסבב של תקיפות ברחבי סוריה, בהן הותקפו 12 מטרות, כולל מערכי נ"מ וארבע מטרות איראניות.