רה"מ בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט
צילום: פלאש 90, אלכס קולומויסקי

היועמ"ש למשטרה: לעכב את פרסום ההמלצות בחקירות נתניהו

ההנחיה יצאה בעקבות עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד סמכות המשטרה להגיש סיכומי חקירה. על המדינה להגיב לעתירה עד מחר
תמר אלמוג ורועי ינובסקי
11 בפברואר 2018
18:26

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הנחה היום (ראשון) את המשטרה לעכב את פרסום ההמלצות בחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקים 1000 ו-2000. זאת בשל עתירה שהוגשה לבג"ץ נגד סמכות המשטרה להגיש סיכומי חקירה. העתירה הוגשה על ידי עורך הדין יוסי פוקס, ועל המדינה להגיב לה עד מחר.

הנחיית היועמ"ש יצאה לאור העובדה שהמלצות המשטרה עוד לא מוכנות, ומקובל שלא לבצע פעולה רגע לפני התשובה לעתירה המבקשת לאסור את אותה פעולה. העתירה נגד פרסום ההמלצות הוגשה בעקבות הפרסומים על כך שהמשטרה צפויה להגיש את המלצותיה השבוע. למרות ההנחיה, ייתכן שהדבר לא יגרום לעיכוב בפרסום ההמלצות משום שהמדינה גם כך צריכה להגיש תשובתה לעתירה כבר מחר.

לפי הדיווחים, במשטרה מתכוונים לפרסם את עיקרי המסמך עם ההמלצות, שיכלול גם פרטים שטרם נחשפו לציבור. בין היתר תתייחס המשטרה לשאלה, האם נמצאה תשתית ראייתית להעמדה לדין בכל אחד מהתיקים.

בחודש שעבר פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי מנדלבליט יחליט האם להעמיד לדין את ראש הממשלה בתיקי החקירה 1000 ו-2000 כהחלטה אחת כוללת. היועמ"ש צפוי להחליט על כך משום שהוא רואה בשתי החקירות חקירה אחת ופרשה אחת גדולה. זאת, בשל חומרי חקירה ועדים משותפים שישנם בשני המקרים.

בנוסף, בשבוע שעבר התעוררה סערה גדולה סביב נושא חקירות ראש הממשלה והגשת המלצות המשטרה, בעקבות דברים שאמר המפכ"ל רוני אלשיך בתוכנית "עובדה". בראיון שהעניק לעיתונאית אילנה דיין, רמז אלשיך כי נאספו חומרים על חוקרי המשטרה העוסקים בתיקי נתניהו והאשים "גורמים רבי כוח" בניסיון להשפיע עליהם.

שעות לאחר פרסום הראיון, הגיב נתניהו במתקפה נגד אלשיך בדף הפייסבוק שלו."מזעזע לגלות שהמפכ"ל חוזר על הרמיזה ההזויה והשקרית כאילו ראש הממשלה שלח חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים אותו", מסר נתניהו.