(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

הפתעה ממד"א: חוב מלפני 12 שנים

אלירן ארגמן קיבל לאחרונה דרישה לתשלום חוב בסך 574 שקל מ-2006. והוא לא היחיד: מד"א התחילה במבצע גבייה חדש של חובות מאז 2004
פולי טובמן
11 בפברואר 2018
18:51
עודכן ב 12 מרץ 12:47

תסתכלו על המכתב הזה:

המכתב הזה ממד"א הגיע לפני כמה ימים לתיבת הדואר של אלירן ארגמן. נכתב בו בחגיגות ש"מד"א יוצאת במבצע מוגבל בזמן להסדרת חובות עבר בגובה החוב המקורי". כלומר, היא מאפשרת לחייבים לשלם בלי עלויות של ריבית והצמדה על חובות בני שנים רבות. במקרה של ארגמן, הוא נדרש לשלם 574 שקל על פינוי באמבולנס שהתחרש לפני לא פחות מ-12 שנים. "ניסיתי להבין מה היה איתי ב-2006, אבל מי זוכר בכלל", מספר ארגמן. "אני מניח שזה מתאונת אופנוע שעברתי במהלך הצבא. מד"א לא פנו אליי מאז 2006, ואם היתה מגיעה איזושהי הודעת חוב, הייתי מעביר את זה לצבא. אבל לא היה שום דבר כזה. ניסיתי להתקשר לטלפון שרשום על המכתב, אבל לא הצלחתי לקבל מענה". 

גם יוכבד (השם המלא שמור במערכת) ואביה (שנפטר ב-2011) קיבלו מכתב כזה בשבוע שעבר. השניים פונו לביה"ח בעקבות תאונות דרכים שעברו בדצמבר 2010. אביה נפטר זמן קצר לאחר מכן. כעת, מד"א דורשת משניהם לשלם 155 שקל על הפינוי. "את השובר של אבא שלי מצאתי בתיבת הדואר של אמא שלי וישר שלפתי אותו, שהיא לא תראה אותו בכלל. כי שבע שנים אחרי שהוא נפטר פתאום לקבל דרישת תשלום על אמבולנס, זה קצת הזוי", מספרת יוכבד. "אנחנו השתחררנו באותו היום ואף אחד לא נתן לנו דרישת תשלום. אם הייתי מקבלת, הייתי משלמת. לא עושה עניינים. אחרי יותר משבע שנים, לקבל מכתב כזה זה ממש מרגיז. פניתי למד"א, וענתה לי בחורה בשירות הודעות שלהם שאמרה לי 'תשלמי את זה ואז תלכי לחברת ביטוח של הרכב שלך'. אבל סליחה חברת הביטוח של הרכב שלי גמרה איתי את העסקים לפני שש שנים. אני גם לא זוכרת מי היתה חברת הביטוח שלי בכלל. זה ממש להוציא את זה מתהום הנשייה".

לא רק שזה יכול להיות מרגיז לקבל דרישת חוב אחרי 7 או 12 שנים, יכול להיות שזה גם לא חוקי. "זה מנוגד לפסיקה שקובעת שהתיישנות חלה גם על הליכי גבייה מנהליים של שבע שנים", אומרת עו"ד נירה שלו, מנהלת המחלקה המשפטית בעמותת "ידיד". "מעבר לזה, יש הנחייה של היועץ המשפטי של הממשלה לכל מה שקשור להליכי גבייה מנהליים, שקובעת חובת שיהוי קצרה יותר, תקופה של שלוש שנים. זאת אומרת, שאם לא פעלת לגביית החוב בתוך שלוש שנים, החוב הזה יתיישן ואתה לא יכול לפעול לגבות אותו יותר. מה עושים במד"א? הרבה פעמים אנשים באמת אומרים 'לא פנו אליי'. אבל הם טוענים שהם כן פנו. הם לא חייבים שיהיו להם אישורי מסירה, אז הם מראים איזשהו מכתב שהם לכאורה שלחו, בלי שום אישור מסירה ואומרים שזה עוצר את מירוץ ההתיישנות. ואז החייב עומד בעצם מול שוקת שבורה, כי לך תוכיח שלא הגיע אלייך שום מכתב".

ממד"א נמסר כי: "קודם כל חשוב לזכור שמד"א לא מתוקצב בשקל אחד על ידי המדינה. בנוסף, משרד האוצר ומשרד הבריאות קובעים את קיום האגרה ואת מחירה. כבר תקופה ארוכה, מד"א עושה תהליכים כדי להוציא את האזרח ממעגל התשלומים. אחד הדברים שעשינו זה הסדר עם קופות החולים. היום בעצם מד"א מעבירה את ההתחייבות ישירות לקופת החולים. קופת החולים בודקת את הזכאות ומיד אחרי זה, אם האזרח זכאי, משלמת ואם לא, אנחנו פונים לאזרח. זה מוריד מתח מאוד גדול וטרחה שהיתה על האזרחים. עד היום, אנחנו היינו משאירים לחולה את התחייבות, ואחרי זה חולה מבוגר היה צריך ללכת לקופת חולים לבדוק את הזכאות שלו ומטרטרים אותו, היום זה נגמר. כחלק מהרצון שלנו להוציא את האזרחים ממעגל התשלומים, אנחנו פונים עכשיו לכל מי שיש לו חוב למד"א משנת 2004 - והחובות למד"א עומדים על 300 מיליון שקל - ואומרים לו, בוא תפרע עכשיו את החוב, בלי ריבית, בלי הצמדה, בלי הוצאות גבייה, בלי כל מה שזה גרר במשך כל השנים, גם אם עברו 10 שנים. נתנו שלושה חודשים שבהם אפשר לעשות את זה. אין פה מישהו אחד שפונים אליו פעם ראשונה אחרי 12 שנה. כל החייבים הם כאלו שהתחמקו, והיום הם מנסים להתחמק בצורה חדשה".

polinat@kan.org.il