היועמ"ש אביחי מנדלבליט ורה"מ בנימין נתניהו
צילום: מרק ישראל סלם, פלאש 90

חקירות נתניהו: המשטרה סיימה את עבודתה, ממתינה לאור ירוק ממנדלבליט

בארגון מוכנים להגיש את ההמלצות לפרקליטות, לאחר דיון שהתקיים עם המפכ"ל. עם זאת, ייתכן כי יתעכבו בשל עתירה לבג"ץ. נתניהו: "הוגשה ללא ידיעתי"
רועי ינובסקי
11 בפברואר 2018
20:34

המשטרה סיימה את הדיונים על סיכומי חקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיקים 1000 ו-2000, ומוכנה להגיש את ממצאיה לפרקליטות ולפרסם את ההמלצות בתוך ימים ספורים. כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

היום התקיים דיון ראשון בנושא בראשות המפכ"ל רוני אלשיך, ולא צפויים דיונים נוספים. עם זאת, ייתכן עיכוב לאור עתירה שהגיש עו"ד יוסי פוקס, פעיל בבית היהודי ובעבר בליכוד, שטען כי אין למשטרה סמכות לפרסמם. עו"ד פוקס פנה ב-2008 ליועמ"ש בטענה כי ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט אינו יכול להמשיך בתפקידו בשל החקירה נגדו.

המדינה צפויה להגיב לבג"ץ מחר. עד אז, הנחה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לעכב את פרסום ההמלצות. למרות ההנחיה, ייתכן גם שהדבר לא יגרום לעיכוב בפרסום ההמלצות - משום שהמדינה גם כך צריכה להגיש תשובתה לעתירה כבר מחר.

מטעמו של נתניהו נמסר בתגובה כי לראש הממשלה אין חלק בעתירה. "איננו מכירים את העתירה הזאת, שמסתבר שהוגשה לפני זמן רב. כמובן שהיא לא מטעמנו ואינה בידיעתנו. ממילא איננו מייחסים חשיבות להמלצות שכולם מבינים היום מה ערכן".

בחודש שעבר פורסם לראשונה בכאן רשת ב' כי מנדלבליט יחליט האם להעמיד לדין את ראש הממשלה בתיקי החקירה 1000 ו-2000 כהחלטה אחת כוללת. היועץ המשפטי צפוי להחליט על כך משום שהוא רואה בשתי החקירות חקירה אחת ופרשה אחת גדולה. זאת, בשל חומרי חקירה ועדים משותפים שישנם בשני המקרים.

בנוסף, בשבוע שעבר התעוררה סערה גדולה סביב נושא חקירות ראש הממשלה והגשת המלצות המשטרה, בעקבות דברים שאמר המפכ"ל רוני אלשיך בתוכנית "עובדה". בראיון שהעניק לעיתונאית אילנה דיין, רמז אלשיך כי נאספו חומרים על חוקרי המשטרה העוסקים בתיקי נתניהו והאשים "גורמים רבי כוח" בניסיון להשפיע עליהם.

שעות לאחר פרסום הראיון, הגיב נתניהו במתקפה נגד אלשיך בדף הפייסבוק שלו."מזעזע לגלות שהמפכ"ל חוזר על הרמיזה ההזויה והשקרית כאילו ראש הממשלה שלח חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים אותו", מסר נתניהו.