הסופר דויד גרוסמן
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

גרוסמן על זכייתו בפרס ישראל: "הופתעתי, בוועדה יודעים מה דעותיי הפוליטיות"

הסופר סיפר בראיון לכאן רשת ב' כי שמח לשמוע את דבריו של בנט. "לא צריך לתת לדעות הפוליטיות להכתיב טעם ספרותי או טעם כלשהו", אמר
מערכת כאן חדשות
12 בפברואר 2018
15:06

הסופר דויד גרוסמן התייחס היום (שני) לזכייתו בפרס ישראל לספרות ושירה עברית לשנת תשע"ח, ואמר כי הוא שמח שנעשתה בחירה עניינית ללא שיקולים פוליטיים. את הדברים אמר גרוסמן בריאיון לרונן פולק בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב', זמן קצר לאחר פרסום דבר זכייתו.

"לא צריך לתת לדעות הפוליטיות להכתיב טעם ספרותי או טעם כלשהו", אמר הסופר. "אני לא יודע מי היה בוועדה שבחרה, אבל זאת הייתה בחירה עניינית, ספרותית, אומנותית, ואלה שבחרו בי יודעים את הדעות שלי, יודעים מה אני חושב על מה שקורה פה בארץ, על מה שהיה צריך לקרות, ואני חושב שכל המכלול הזה היה מונח לפניהם והם החליטו כפי שהחליטו וטוב שכך".

גרוסמן התייחס גם לדברים שאמר שר החינוך נפתלי בנט על הזכייה. בנט בירך את הסופר ואף כתב: "התרגשתי מאוד לבשר זה עתה לדויד גרוסמן על זכייתו בפרס". על כך אמר גרוסמן שהיה שמח ומופתע: "נפתלי בנט אמר דברים מאוד יפים למרות שדעותינו חלוקות".

יש לציין כי לשר החינוך אין חלק בבחירת הזוכים והוא אינו מעורב בשיקולי ועדת השופטים שמחליטה מי הזוכים. עם זאת, לשר כן יש חלק במינוי שופטי הוועדה ובאפשרותו להחליט שהוא אינו מקבל את בחירתם.

כמו כן, לפני שנתיים הסיר גרוסמן את מועמדותו לפרס ישראל בשל "מסע הסתה של נתניהו נגד אנשי יצירה", כפי שאמר בראיון לחדשות 2. החלטתו אז הגיעה לאחר הודעה דומה של חמישה מועמדים אחרים, ובהם הסופר סמי מיכאל, חיים באר ואלי עמיר.

ועדת הפרס, בראשות היו"ר פרופ' אבנר הולצמן, כוללת את פרופ' עמינדב דיקמן, פרופ' יהודה פרידלנדר והסופרת יהודית קציר. בנימוקיהם לבחירתם בגרוסמן נכתב: "מאז תחילת שנות ה-80, כבש דויד גרוסמן את מקומו במרכזה של התרבות הישראלית, והוא אחד הקולות העמוקים, המרגשים והמשפיעים בספרותנו. ברומנים, בסיפורים, במסות, בכתיבתו התיעודית, ביצירתו הענפה לילדים, העמיד שורה של יצירות מופת המצטיינות בכוח דמיון עשיר, בחכמת לב עמוקה, ברגישות אנושית, בעמדה מוסרית נוקבת ובלשון ייחודית ורבת הדהודים.


עוד נמסר בנימוקי הזכייה כי "תרגומי ספריו לעשרות שפות הפכו אותו לאחד הסופרים הישראלים הנודעים, המוערכים והאהובים בעולם. על כל אלה, מצאנו את דויד גרוסמן ראוי לפרס ישראל לספרות לשנת תשע"ח".

גם הנשיא ראובן ריבלין בירך את גרוסמן וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "‏ישראל זכתה היום, כשהחליט שר החינוך ‎נפתלי בנט להעניק את פרס ישראל לספרות לדויד גרוסמן. הזכייה הזו משמחת אותי עוד יותר מזכייתו במאן בוקר כי היא בבחינת אמירת תודה של העם כולו לסופר הענק הזה - על כתיבתו, על רגישותו, על גיבוריו שהפכו לחלק מאיתנו, על לבו הגדול ועינו החדה".