בנימין נתניהו ודונלד טראמפ
צילום: אי-פי

בוושינגטון מכחישים שהיו שיחות על סיפוח: "מעולם לא קרה"

האמריקנים ביקשו הבהרה בנוגע להצהרתו של רה"מ על החלת הריבונות ביו"ש. נתניהו מיהר להבהיר את הדברים: "ממשל טראמפ הביע את עמדתו החד משמעית שהוא מחויב לקדם את תוכנית השלום"
גילי כהן ודנה בן שמעון
12 בפברואר 2018
19:09
עודכן ב 20:45

הבית הלבן הוציא הערב (שני) הודעה המכחישה את דברי ראש המשלה בנימין נתניהו כי מתקיימות שיחות עם הממשל האמריקני בנוגע לאפשרות החלת הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושומרון, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. בהודעה נמסר כי "הדיווחים לפיהם ארה"ב שוחחה עם ישראל על תכנית סיפוח הם שגויים. ארה"ב וישראל מעולם לא שוחחו על הצעה כזו. הנשיא טראמפ מחויב לתוכנית השלום".

מיד לאחר הודעת הבית הלבן נתניהו גם כן מיהר להבהיר את הדברים. בהודעה מלשכתו נמסר כי "ראש הממשלה עדכן את האמריקנים ביוזמות העולות בכנסת, והאמריקנים הביעו את עמדתם החד משמעית שהם מחויבים לקדם את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ".


בעקבות דרישת האמריקנים לקבל הבהרות בנושא, מוקדם יותר אמר גורם מדיני בכיר כי "ראש הממשלה לא הציג בפני ארה"ב הצעות סיפוח ספציפיות, וממילא ארצות הברית לא הביעה את הסכמתה להצעות. ראש הממשלה משוחח זמן רב עם הממשל האמריקני על האינטרסים הלאומיים של ישראל במסגרת כל הסדר שלום עתידי".

הגורם המדיני הוסיף כי "ישראל עדכנה את ארצות הברית בנושא ההצעות השונות המועלות בכנסת, וארצות הברית הביעה את עמדתה הברורה שהיא מבקשת לקדם את תכנית השלום של הנשיא טראמפ. עמדתו של ראש הממשלה נתניהו היא שאם הפלסטינים יתמידו בסירובם למו"מ לשלום - ישראל תציג אלטרנטיבות משלה".


דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נביל אבו רדינה, הזהיר הערב כי החלת הריבונות הישראלית על שטחי יהודה ושומרון תגביר את המתיחות בין ישראל לפלסטינים. "צעד שכזה לא ישנה שום דבר בשטח", אמר אבו רדינה, בתגובה להודעה של ראש הממשלה.

"כל צעד חד צדדי הנוגע להחלת שליטה ישראלית על ההתנחלויות רק יגביר את המתיחות ויביא לחוסר יציבות", הצהיר דוברו של אבו מאזן. הוא הוסיף: "אנחנו מזהירים כי צעדים מסוג זה, אם ייושמו, יהרסו כל מאמץ בינלאומי השואף להצלת התהליך המדיני. פרויקט ההתנחלויות כולו אינו חוקי".

גורמים בממשלה טוענים כעת כי הסיבה לדבריו של נתניהו בנוגע לסיפוח היא רצון הקואליציה לקדם את הצעת החוק של הבית היהודי. "הכל פוליטי", טענו. בימים הקרובים מתכוונים במפלגתו של בנט לעלות שוב את חוק הסיפוח - ולראות כיצד יגיב נתניהו. מוקדם יותר היום בירכו את נתניהו על דבריו ומסרו: "אנו שמחים שבפעם הראשונה ראש הממשלה נתניהו מדבר על מימוש תכנית הריבונות שלנו בשטחי C ביהודה ושומרון. המבחן יהיה במימוש".


מנגד, יו"ר מרצ זהבה גלאון טענה כי לנתניהו אין מנדט לבצע מהלך של החלת הריבונות בשטחים. לדבריה, החלת הריבונות תוביל את ישראל "למציאות של דרום אפריקה או של יגוסלביה". "ראש ממשלה שמסובך בחקירות שוחד מנסה לשחד פוליטית את הבסיס האידאולוגי של תומכיו בימין המשיחי. סיפוח בלי אזרוח הוא אפרטהייד - ולראש הממשלה אין ולא יהיה לזה מנדט", הוסיפה גלאון.

נשיא שדולת "ג'יי סטריט", ג'רמי בן עמי, אמר בתגובה לדברי נתניהו בעניין הדיונים בסיפוח: "העובדה שלראשונה שמענו מנתניהו כי הוא שוקל ודן בסיפוח שטחי יהודה ושומרון עם ממשל ארצות הברית הוא סכנה גדולה. אנו קוראים למחוקקים אמריקנים ומנהיגים תומכי ישראל לדרוש מהבית הלבן להבהיר האם דיונים כאלו התרחשו, והאם בכלל קיימת האפשרות שהממשל אי פעם יתמוך בתכנית הרת אסון כזו אם תובילה ממשלת נתניהו. תמיכה, ואפילו מחשבה על תמיכה אמריקנית בסיפוח חד צדדי ישראלי, יהיו מעשה חסר אחריות. צעד קיצוני שכזה יביא את הקץ על מאמציו של העם היהודי להקים ולשמר את ישראל יהודית ודמוקרטית״.

בישיבת הסיעה שנערכה היום הכריז נתניהו כי הוא מקיים מגעים מול הממשל האמריקני להחלת ריבונות ישראלית בשטחי יהודה ושומרון. "שני עקרונות מלווים אותי בנושא הזה", אמר ראש הממשלה, "הראשון - תיאום ככל האפשר מול האמריקנים, שהקשר איתם הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל וגם להתיישבות. השני - זו צריכה להיות יוזמה ממשלתית ולא פרטית, כי מדובר במהלך היסטורי".