מוטי פרידמן

דוקותיים | הרקדן

מדען או רקדן - דוקטור מוטי פרידמן לא צריך לבחור. הוא פשוט עושה את שניהם
מערכת כאן
13 בפברואר 2018
06:00

"למה בעצם אני מתפדח? איזו סיבה יש בעצם להתפדח מריקוד?" שואל את עצמו ד"ר מוטי פרידמן, בן 39, אב לשניים, מגבעת שמואל. בבוקר הוא מרצה בפקולטה להנדסה באוניברסיטת בר אילן, ובשעות הפנאי רקדן בלט וממשיך "נגדי הייתם עושים עליי סרטון על זה שאני מנגן בגיטרה. ואז הייתם רוצים שאני אשב פה ואנגן בגיטרה. לא הייתי מתפדח נכון? אז למה? למה דווקא ריקוד? אני לא יודע".  

 "היכולת שנדרשת מריקוד בלט זו אותה יכולת שנדרשת ממדען. אותו מוח שעושה את שני הדברים האלה" מסביר מוטי לגבי החיבור בין הבלט לבין חייו כמרצה "אני לא יודע אם כל מי שיודע לחקור יהיה גם רקדן טוב, אבל אני דיי משוכנע שהפוך זה יעבוד".

 קודם צריך לשאול את כל הבנות שהן מסכימות

 בהתחלה מוטי נתקל בקשיים כאשר מספר שנתקל באפליה בשל היותו גבר "היה חוג. הגעתי לשיעור ניסיון ואז באה אלי המורה, אמרה, טוב, קודם צריך לשאול את כל הבנות שהן מסכימות. הבנות לא הסכימו, אז לא הצטרפתי. הייתה קצת השפלה". ד"ר פרידמן התמודד בעקבות זאת גם עם דעות קדומות "זה נתפס מאוד נשי. הרבה הניחו אוטומטית שאני הומו. אני סטרייט. אני מגיע ממשפחה דתית. יותר היה קל להם בתקופה שהייתי רץ או עושה אופניים" אומר כשברקע רואים אותו מבצע תרגילי בלט בטייטס וגופיה צמודה.  

 מוטי מצא סטודיו שקיבל אותו לזרועותיו "בסוף מצאתי את 'סטודיו נעים', ושם אני רוקד מאז" ומדבר על הדברים החיוביים שמקבל בעקבות הריקוד "פתאום בעיה במעבדה, תוך כדי ריקוד, אני מבין איך לפתור את זה. רץ הצידה מהר, כותב בפלאפון את הפתרון וחוזר לרקוד. אני חוטף צעקות מהמורה על זה".

אתה מוצא את עצמך מגיע לגבהים גבוהים, אתה מרחף

 מוטי מסביר כיצד עובד הריקוד, שברקע נראה קופץ גבוה, עושה פירואט ותרגילי בלט נוספים "הגוף מאוד ישר וכל השרירים עובדים חזק, וזה גורם לזה שכשאתה צריך לעשות פירואט, לקפוץ, ועוד פירואט, אתה מוצא את עצמך מגיע לגבהים גבוהים, אתה מרחף" ומאמין שגם ילדיו צריכים ללמוד ריקוד "הילדים שלי בני 11 ותשע, ואת הקטן לקחתי כמה פעמים לשיעור ריקוד. מאוד נהנה. הייתי רוצה שהילדים שלי ילמדו בלט. בוודאי.

 כאשר הוא מתהלך ברחבי האוניברסיטה ניתן לראות את ההליכה המעט בלרינה שקיבל מוטי בעקבות הריקודים "אני לפעמים נותן הרצאה ואני צריך לכתוב משהו גבוה, אם אני יחף, תק, אני עולה על פוינט, כותב כזה, יורד, אני כל הזמן משחק עם הרגליים. אני מתפדח פה מכל ה.." עושה סיבוב בלרינה עם חיוך רחב וממשיך "לחבר את העולמות האלה פה.. פה הפדיחה מתבצעת".

"בודק שאין אף סטודנט שלי" אומר מוטי בעודו בודק את שטח האוניברסיטה, ולאחר מכן עושה שני סיבובי בלט מוכרים. "לא יודע מה הסטודנטים אומרים. אני לא מתבייש בזה אבל גם אני לא מנופף בזה. עכשיו אני מנופף בזה. בוא נקווה שזו לא טעות" מספר וצוחק קלות.