עמוס מרון

כאן סקרנים | איך הגיעו לישראל מגפי העבודה האוסטרליים?

המלכה ויקטוריה הפכה אותם ללהיט, הביטלס הזמינו מהם גרסה מיוחדת ובישראל תמצאו אותם אצל מושבניקים, מתנחלות והייטקיסטים מתל אביב. כך הפכו מגפי העבודה האוסטרליים לפופולריים כל כך באנגליה, הודו, אוסטרליה, ניו זילנד, טסמניה וגם ישראל
מערכת כאן
14 בפברואר 2018
06:00

 

אתם מסתובבים ברחובות תאילנד העמוסים, לידכם עוצר נהג "טוק-טוק" ובפנים יש אדם אחר לבוש בג'ינס ובלנסטון? המחשבה הראשונה שעולה לכם לראש היא: "עצור! ישראלי לפנייך". ממושבניקית בעמק ישראל דרך עובד הייטק לנערה מהרצליה, מגפי העבודה האוסטרלים כבשו את לב הישראלים.

הסיפור שלנו מתחיל במלכה ויקטוריה ובאהבתה לנעליים נוחות. באמצע המאה ה-19 המגפיים היו סוג הנעליים הפופולרי ביותר באנגליה בגלל הגשם, אותם היו מהדקים על הרגל עם שרוכים וכפתורים וכל התהליך היה ארוך ומסורבל.

מה שטוב למלכה ויקטוריה טוב לכל הממלכה

באותה תקופה, ניסו לשווק סוג חדש של מגפיים, נוחות וקלות יותר. סנדלר לונדוני בשם ג'וסף ספארקס, המציא נוסחה של נעליים עשויות עור, לרוב של עיזים, ובצדדים הורכבו  מגומי. ספארקס שכנראה הבין משהו בשיווק, נתן למלכת בריטניה, ויקטוריה, לנעול אותן. המלכה נצפתה הולכת עם הנעליים הנוחות ומהר מאוד הן הפכו ללהיט ברחבי הממלכה. "אחרי מספר ניסיונות, הצלחתי למצוא את מידת האלסטיות המדויקת לנעליים", כותב ספארקס בספרו, "מספיק גמישות כדי לנעול אותן בקלות, ומספיק קשיחות כדי שתהיינה יציבות על הרגל".

אנגליה, שנות ה-60. גרסה מודרנית מצטרפת אל משפחת הנעליים - "מגפי צ'לסי". צעירים בריטיים רכובים על אופנועים, מוזיקת ג'אז, אמפטמינים ו.. מגפיים. כאן הביטלס נכנסים לתמונה. הלהקה מזמינה לעצמה "מגפי צ'לסי"  בגרסה מיוחדת, עם עקבים קובניים, מה שהפך את המגפיים ל"מגפי ביטלס" קלאסיות. עד היום נמכרים "מגפי צ'לסי  בבריטניה. גם טרילוגיית "מלחמת הכוכבים" רכבו על הטרנד, צבעו את הנעליים בלבן וגרמו ל"סטורם טרופלס" להסתובב איתן בסרט.

לא רק באנגליה המגפיים היו פופולריים, גם ביהלום שבכתר האימפריה הבריטי - הודו. בעיר ג'ודפור בהודו, בשנות ה-20, הומצאו מכנסי רכיבה חדשים שאפשרו לרכוב במגפיים נמוכים. וכך הומצאו נעלי הרכיבה הנמוכות - "מגפי גו'דפור." את הגרסה הזו כנראה, לקח הבוקר האוסטרלי אר.אם.ווילאמס ומכר אותם יחד עם צדדים אלסטיים לבוקרים אוסטרליים.

וכך הגענו אל הצאצא האחרון של "המגף האלסטי" המקורי. בשנות ה-60, בזמן ש"מגפ'י צ'לסי" העירוניים הופכים ללהיט בלונדון, מחליטה להצטרף לטרנד חברה לייצור נעליים בשם "בלנסטון" מהאי טסמניה. את האי הזה אתם מכירים מהשד הטזמני המפורסם בסדרת הילדים "טאזמאניה"  ששודרה בערוץ הילדים. הן קיבלו את הכינוי "בלאניז". 

"פה זה היה הפוך, תפס בפריפריה והפך לפריט מאוד אופנתי"

כל ההיסטוריה האנגלוסקסית המפוארת הזו פסחה על ארץ ישראל עד לשנות ה-90. רועי גלדמן, יבואן רדבק בישראל, טייל עם חבר בניו זילנד ובאוסטרליה וגילה את התופעה: "באוסטרליה זה היה מאוד מקובל וגם ראינו שהרבה ישראלים נועלים את הנעליים האלה ונהנים לקחת אותן לארץ למשפחה ולחברים". גלדמן החליט ללכת למפעל של רדבק שקיים בסידני. וב-1998 התחיל לייבא מהם מגפי עבודה לישראל. שנה לאחר מכן, מצטרפים גם בלנסטון. 

נעלי העבודה האוסטרלים צברו תאוצה וב-2013 הגיעה הקפיצה הגדולה של המכירות כאשר הן הפכו להיות גם אופנתיות. "לא היינו צריכים לעשות הרבה עבודה כדי למכור למושבניק שהולך לרפת. הממשק עם חנויות האופנה למינהן היה קצת פחות טבעי, אבל מכיוון שהמוצר הוא גם אסתטי אז הוא גם התאים לג'ינס". מספר גלדמן. מיכאל הורוביץ', יבואן בלנסטון, מספר כי: "בניגוד לתנועה הקלאסית של הפצה של מוצר ושיווק של מוצר שזה בעצם מתחיל מהמרכז ומשם זה מגיע לפריפריה פה זה היה הפוך, כשזה תפס מאוד חזק בפריפריה, משם זה זינק למרכז והפך להיות פריט מאוד אופנתי".

מדהים לגלות כי אחרי אוסטרליה וקנדה בישראל נמכרות היום הכי הרבה נעליים כאלו ובמכירות לנפש – ישראל מובילה בפער גדול.  אבל התרומה הגדולה ביותר של ישראל בתחום הנעליים באה דווקא מכיוון אחר, בפעם הראשונה נשים צעירות התחילו ממש לרכוש את המותג בכמויות גדולות. "זה ממש פתח את עיננו למה שהנעל יכולה להיות, כך שיש לנו סיבה גדולה להודות לישראל" מסביר סטיב גאן, מנכ"ל בלנסטון העולמית. "באופן כללי, למדתי שישראלים יוצרים אופנות משלהם, והם לא מסתמכים על מה שקורה בשאר העולם".  

עוד בכאן סקרנים 

כאן סקרנים | מדוע רוב אוכלוסיית ישראל נמצאת בין גדרה לחדרה? 

כאן סקרנים | למה כל כך הרבה אנשים שונאים ג'אז? 

כאן סקרנים | כיצד נקבע סדר האותיות בעברית במקלדת?