יו"ר יש עתיד יאיר לפיד
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לפיד לנתניהו ואמסלם: "ככה מדברים עבריינים, לזרז את החלטת הפרקליטות"

יו"ר יש עתיד, שעשוי לשמש עד תביעה נגד ראש הממשלה, תקף לאחר פרסום המלצות המשטרה: "זה יום עצוב, אי אפשר להמשיך לכהן כשאתה מבלה את זמנך עם עורכי דין ובתגובות לתקשורת". הליכוד: "שיפסיק להתבכיין, איך לא נחקר?"
מיכאל שמש
14 בפברואר 2018
15:27

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, גינה היום (רביעי) בחריפות את המתקפה של ראש הממשלה ובכירים בליכוד נגדו, ברקע פרסום המלצות המשטרה בתיקי נתניהו. בהודעה שמסר לתקשורת אמר לפיד כי נתניהו ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, מדברים כמו עבריינים.

"שמעתי את ראש הממשלה וחבורתו, כולל יו"ר הקואליציה ושרים, שהעזו להגיד שיש אפשרות לא להגיד את האמת כשהמשטרה מבקשת ממך לסייע בבירור העובדות בפרשת שחיתות חמורה", אמר יו"ר יש עתיד. הוא הוסיף כי "ככה מדברים עבריינים".

המלצות המשטרה בפרשות נתניהו: המסמך המלא >>

פרקליטו של נתניהו: "הוא לא פעל לטובת מילצ'ן" >>

אחרי שאמסלם כינה אותו אמש "מלשן עלוב" בכנסת, לפיד השיב לו: "אל תאיימו עלינו. אי אפשר לאיים עלינו. לא ניתן לכם להוביל את המדינה למקום שבו אנשים ישרים פוחדים להגיד את האמת". יו"ר יש עתיד הדגיש כי במהלך כהונתו כשר האוצר, הוא סירב לקדם את "חוק מילצ'ן" - שבמשטרה חושדים כי היה חלק מהתמורה לשוחד שקיבל נתניהו מאיש העסקים. "סירבתי למרות הלחצים, מפני שאני עובד רק אצל אזרחי ישראל", הבהיר.


לדברי לפיד, "זה יום עצוב לכל אזרח כשראש ממשלה בישראל מואשם בעבירות פליליות חמורות. יחד עם זאת, ראש הממשלה צריך לגלות אחריות לאומית. אי אפשר להיות ראש ממשלה, שר החוץ ושר הבריאות, בזמן שאתה מבלה את עיקר זמנך עם עורכי דין ובתגובות לתקשורת".

שר האוצר לשעבר אמר עוד כי אי אפשר לייצג אותנו בעולם כשכל מנהיג זר שאתה פוגש יודע שאתה מואשם בעבירות חמורות: "לטובת אזרחי ישראל - ראש הממשלה צריך לעזוב את תפקידו". לפיד קרא ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, "לזרז ככל האפשר את ההחלטה אם להגיש או לא להגיש כתב אישום".

בליכוד הגיבו לדברי לפיד בחריפות. "שיפסיק להתבכיין ולנסות להסיט את תשומת הלב משאלה פשוטה: איך כשר אוצר הוא קיים פגישות עבודה עם חברו הקרוב ומעסיקו לשעבר ארנון מילצ'ן ומדוע לא נחקר באזהרה על כך?״, נמסר.

גם ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הגיבה היום למתקפה נגד לפיד, ואמרה: "האיומים על לפיד, שמילא את חובתו האזרחית ומסר עדות כשהתבקש לכך, וצעקות השבר של 'שטינקר' ו'מי ישב איתך' - שיבוש הליכי משפט וחלק מהקמפיין המתוזמר להצלת נתניהו במחיר הרס הדמוקרטיה. היום יש רק שני צדדים, שומרי שלטון החוק ומהרסיו. חייבים להתייצב בצד שלטון החוק".

בנאום שנשא הבוקר בכנס השלטון המקומי בתל אביב, התייחס נתניהו ללפיד באופן אישי: "הוא אמר שהוא נחקר בערך שעה בנוגע למילצ'ן, ואותי שאלו כמה שאלות - כל זה בחקירה של שנה וחצי. עכשיו מסתבר שעל הבסיס הזה לפיד הוא עד מפתח. זה אומר לכם הרבה מאוד על ההמלצות הללו ועל התהליך הזה".

ראש הממשלה הוסיף: "זה כמובן אותו לפיד שהבטיח להפיל אותי בכל מחיר, אותו לפיד שהוא חבר קרוב של מילצ'ן. הוא הועסק על ידי מילצ'ן, הוא דן עם מילצ'ן כשר האוצר האחראי בענייניו של מילצ'ן. הוא לא הדיר את ידיו מלעסוק בענייניו של מילצ'ן, והוא הובא להיות העד המרכזי. אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם הייתי עושה דבר כזה, אבל פה העולם מתהפך ברגע שלפיד אומר את מילת הקסם 'נתניהו'. אני מקבל המלצות, ולפיד מקבל מחיאות כפיים".

בהמלצות שפרסמה אמש  הודיעה המשטרה כי נמצאו ראיות להעמיד לדין את ראש הממשלה בנימין נתניהו בגין שוחד בתיקים 1000 ו-2000. בנוסף לכך, קבעה המשטרה, יש להעמיד לדין בגין שוחד גם את איש העסקים ארנון מילצ'ן ומו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס. מהחקירה עלה כי לפיד נתן עדות מכריעה בחקירות נתניהו, וייתכן כי ישמש עד תביעה נגדו.