השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ארדן ליועמ"ש: פעל לבדיקת טענות המפכ"ל בדבר מעקבים אחר חוקרים

פנייתו של השר לביטחון הפנים למנדלבליט מגיעה בעקבות דבריו של אלשיך בתכנית "עובדה", לפיהם חוקרים פרטיים עוקבים אחרי חוקרי המשטרה. ארדן: "חשש מפגיעה באמון המשטרה"
רועי ינובסקי
14 בפברואר 2018
19:49

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, פנה הערב (רביעי) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה לבדקות טענות בדבר ניסיון לאסוף מידע על חוקרים של המשטרה. הפניה נעשתה בעקבות ראיון שסיפק מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, לתכנית "עובדה", בה טען כי חוקרים פרטיים עוקבים אחרי חוקרי המשטרה.

במכתב ליועץ המשפטי ציין ארדן כי בהיעדר אפשרות לקבל מידע בנושא ציבורי כה מרכזי והואיל ואין ברשותו סמכויות בתחום החקירות - "אני נאלץ לפנות אליך על מנת שתעשה שימוש בסמכותך". עוד צוין במכתב כי "לאור המשמעות הציבורית החמורה והחשש מפגיעה באמון הציבור במשטרה, ובמערכת אכיפת החוק בכלל, פניתי למפכ"ל המשטרה על מנת לקבל הבהרות - ובפרט על מנת להבין האם המידע הקיים בנושא הזה נבדק, למשל על ידי בדיקת מקורות המימון של אותם גורמים, זהות שולחיהם ומטרותיהם". לדבריו השר, "המפכ"ל מסר לי שאין באפשרותו לפרט ולעדכן בנושא זה".

הבוקר אמר ארדן במליאת הכנסת, בתשובה להצעה דחופה לסדר בעניין דברי המפכ"ל לתכנית "עובדה", כי "אני שומע את מפכ"ל המשטרה, וניתן להבין מדבריו - גם אם זה לא נאמר בצורה הכי חדה ומפורשת - שיש לכאורה קשר בין הדברים".

השר לביטחון הפנים טען כי "ודאי שזה מטריד אותי ואני קורא מכאן ליועץ המשפטי לממשלה לא להשאיר את הסוגיה הזו בחלל האוויר. גם נבחרי ציבור, גם הציבור וגם המשטרה - כולם צריכים לקבל תשובות מהירות לשאלה מאוד מאוד משמעותית, כי זה דבר קריטי".

ארדן המישך ואמר כי "אם חס וחלילה חוקרים שמעורבים הכי רגישה במדינת ישראל, מישהו מחפש עליהם מידע, זה ודאי דבר שהציבור צריך לדעת אותו. ואם המשטרה איננה רשאית למסור את התשובה לחברי הכנסת או אפילו לי כשר לביטחון פנים, היועץ המשפטי לממשלה צריך לעשות הכול מרגע זה כדי שהתשובות הללו ינתנו, והוא ימסור את הדיווח או את ההבנה שלו למה שקרה לציבור כולו".

על המלצות המשטרה לגבי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר השר כי "אני מציע להפסיק עם כל הלחצים, עם כל המתקפות ועם כל האשמות מכל הצדדים. כפי שאמרתי, אני מגבה את משטרת ישראל ואני מגבה את כל גורמי אכיפת החוק. ויחד עם זאת, אני גם מגבה את ראש הממשלה כי עמדת המשטרה היא לא העמדה הקובעת לפי החוק במדינת ישראל".

לדברי ארדן, "העמדה הקובעת לגבי נבחרי ציבור היא אך ורק העמדה של היועץ המשפטי לממשלה. גם ראש הממשלה, כמו כל נבחר ציבור כאן, וכמו כל אזרח ברחוב, יש לו את חזקת החפות. הוא צריך להמשיך לנהל את מדינת ישראל באחת התקופות הכי קשות, הכי מאתגרות והכי מורכבות - והוא עושה את זה בהצלחה רבה. ובינתיים, עד שהיועץ המשפטי לממשלה - שהוא הגורם המוסמך - יחליט, אני מציע לכולנו לנהוג באיפוק ובסבלנות".